Groznyj 3. apríla (TASR) - Najmenej osem mŕtvych si vyžiadal dnešný bombový útok v čečenskej metropole Groznyj, ktorý zničil autobus prevážajúci miestnych stavebných robotníkov pracujúcich na neďalekej vojenskej základni ruských síl.
Šesť ľudí zahynulo na mieste, dvaja po prevoze do nemocnice, kde je ďalších osem zranených v kritickom stave. Bilancia však môže byť oveľa vyššia, keďže podľa miestnych zdrojov príbuzní obetí časť tiel odniesli priamo z miesta incidentu.
Prenajatý autobus prevážal tímy robotníkov z Grozného na pracovisko v neďalekej Chankale, kde sa nachádza hlavná základňa ruských ozbrojených síl v Čečensku.
Autobus zničila diaľkovo odpálená mína umiestnená v odpade vedľa cesty, na ktorej v minulosti došlo k mnohým útokom. Oblasť incidentu uzavreli v obavách z paľby ostreľovača. Čečenskí rebeli pozemnými mínami často útočia na ruské sily, niekedy sú zasiahnuté aj civilné vozidlá.
K predchádzajúcemu vážnemu útoku došlo v decembri, keď samovražedný útočník vrazil nákladným autom naplneným výbušninami do sídla čečenskej vlády v Groznom. Atentát si vyžiadal viac ako 80 mŕtvych. V októbri skupina čečenských ozbrojencov obsadila moskovské divadlo, kde zajala stovky divákov. Oslobodzovací zásah špeciálnej jednoty neprežilo 129 návštevníkov a žiaden zo štyroch desiatok rebelov.
Útok na autobus je najhorším incidentom od 23. marca, keď Čečenci v Moskvou zorganizovanom referende schválili ústavu, ktorá región pevne púta k Rusku. Kremeľ referendum označuje za začiatok mierového procesu. Po plebiscite má nasledovať voľba čečenského prezidenta a parlamentu. Separatisti referendum odmietli a vyjadrili odhodlanie pokračovať v boji proti ruskej vojenskej prítomnosti.
Podľa volebnej komisie ústavu schválilo 96 percent voličov, organizácie na ochranu ľudských práv však toto tvrdenie spochybňujú a tvrdia, že referendum nemôže byť náhradou za rokovania s povstalcami - čo však ruské úrady vylúčili.
Ruské jednotky sa do Čečenska vrátili v roku 1999 po období praktickej nezávislosti, ktoré nasledovalo po vojne z rokov 1994-96. Tzv. druhej čečenskej vojne predchádzali prieniky čečenských rebelov do susedného Dagestanu a čečenským extrémistom pripisovaná séria bombových útokov na obytné domy, ktorá si v Moskve a iných ruských mestách vyžiadala viac ako 300 mŕtvych.