Praha 3. marca (TASR) - Štyria českí vojaci zo spoločnej česko-slovenskej protichemickej jednotky v Kuvajte majú problematickú minulosť: pred novembrom 1989 spolupracovali s vojenskou obdobou komunistickej Štátnej bezpečnosti - Vojenskou kontrarozviedkou (VKR).
Česká armáda na to prišla až pri príprave zoznamov bývalých spolupracovníkov tejto tajnej služby. Zverejnenie zoznamov agentov na internete poslanci nariadili ministerstvu vnútra aj obrany pred viac ako rokom.
"Nemám z toho žiadnu radosť," konštatoval dnes český minister obrany Jaroslav Tvrdík. Medzi čiernymi ovcami je aj vojenský psychológ a hovorca 1. česko-slovenského protichemického práporu Luděk Lávička. Hovorca chemikov v Kuvajte dnes túto skutočnosť priznal s tým, že do radov VKR ho krátko pred pádom režimu priviedla naivita i vypočítavosť.
Celý problém je pritom len v morálnej rovine. "Z hľadiska zákona je ich príslušnosť ku kontingentu celkom v poriadku," potvrdil minister Tvrdík.
Štyria vojaci, na ktorých leží tieň spolupráce s VKR, pred odchodom na zahraničnú misiu splnili kvalifikačné predpoklady a nie sú na takých postoch, ktoré by podliehali v ČR platnému lustračnému zákonu či bezpečnostnej previerke na vyšší než 1. stupeň utajenia.
Veliteľ jednotky v Kuvajte Dušan Lupuljev sa za svojich vojakov postavil a požiadal ministra obrany, aby bývalých spolupracovníkov komunistickej vojenskej kontrarozviedky nepovolal späť. Tvrdík tejto žiadosti pravdepodobne vyhovie, ale kľúčový bude postoj ostatných českých vojakov v Kuvajte.
Zo zverejnených zoznamov bývalých agentov VKR okrem iného vyplýva aj ďalšia nepríjemná skutočnosť: na čiernej listine sa ocitol aj Ján Valo, bývalý veliteľ československej protichemickej jednotky, ktorá bola v Kuvajte v roku 1991.