Mníchov 2. apríla (TASR) - Nepatrnému vírusu sa podarilo rozdeliť svetadiely pozoruhodným spôsobom: Ázia, osobitne Vietnam, Singapur, Čína a Hongkong, ale aj Kanada predstavujú pre ľudstvo zo zvyšku sveta v prvom rade hrozbu nákazy atypickým zápalom pľúc (SARS), píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
V metropolách Ďalekého východu akoby sa zastavil čas - ľudia sa na ulice odvážia väčšinou len s rúškami na tvári a sú skúpejší na slovo ako inokedy. Ostatné krajiny siahajú po prísnych opatreniach a každého človeka, ktorý priletí zo spomínaných končín s kašľom a nádchou, posielajú okamžite do karantény. Strach má veľké oči a prísne opatrenia sú absolútne pochopiteľné. Ukazovať však v tomto ohľade prstom na Čínu, kde nákaza vypukla už v novembri, považujú noviny za príliš jednoduché.
Vládnym miestam v Pekingu možno vytknúť, že o hroziacej epidémii záhadného zápalu pľúc neinformovali skôr a celú záležitosť podcenili, základný problém však predstavujú nefunkčné štruktúry, zastarané predpisy a chýbajúce právomoci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), domnieva sa SZ.
Napriek tomu, že v uplynulých 30 rokoch sa vo svete objavili nové epidémie ako AIDS alebo ebola, podlieha do dnešných dní povinnému medzinárodnému hláseniu len žltá zimnica, mor a cholera. Vo svete, v ktorom sa v každom okamihu nachádza vo vzduchu 7000 lietadiel, možno takýto prístup označiť právom za politiku z doby kamennej, konštatujú noviny.
Práca v oblasti celosvetovej zdravotníckej politiky sa nesmie obmedziť len na rady a odporúčania. Vírusy totiž nijaké hranice nepoznajú. SARS, ktorý ľudstvo prekvapil nezvyčajne rýchlym a brutálnym spôsobom, by mal byť súčasne aj poučením, uzatvára SZ.