Vitebsk 25. júla (TASR) - Ekonomická spolupráca medzi Moskvou, Kyjevom a Minskom a kooperácia v rámci krajín Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) bola podľa prezidentov Ruska, Ukrajiny a Bieloruska hlavnou témou ich dnešnej neformálnej schôdzky v rezidencii Krupenino neďaleko bieloruského mesta Vitebsk. Ruský prezident Vladimir Putin svojich kolegov z Bieloruska a Ukrajiny informoval aj o priebehu rokovaní skupiny G8 v talianskom Janove.
Hostiteľom prezidentov Ruska a Ukrajiny, Vladimira Putina a Leonida Kučmu, bol bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorý na spojenectve s Ruskom a integrácii Bieloruska a Ruska do spoločného štátu založil svoju predvolebnú kampaň. Podľa niektorých ruských politológov a médií jedným z hlavných cieľov schôdzky prezidentov troch slovanských krajín v Bielorusku bola podpora prezidenta Lukašenka pred septembrovými prezidentskými voľbami. V tomto roku išlo už o šieste stretnutie prezidentov Ruska a Bieloruska.
Slovanský podtext a neformálny charakter schôdzky prezidentov Ruska, Bieloruska a Ukrajiny vo Vitebsku zdôraznilo aj načasovanie stretnutia na deň, keď sa v meste končí veľký hudobný festival Slovansky bazár.
Lídri troch slovanských postsovietskych krajín sa opäť zídu v ruskom čiernomorskom letovisku Soči na neformálnom summite krajín SNŠ v dňoch 1.-3. augusta, na konci augusta budú v Minsku rokovať ministri vnútra Ruska, Bieloruska a Ukrajiny a v novembri SNŠ oslávi 10. výročie svojho založenia.
V rezidencii prezidenta Lukašenka sa okrem spoločného rokovania uskutočnili aj bilaterálne rokovania ruského prezidenta Putina s Lukašenkom a Kučmom. Prezident Ukrajiny po rokovaniach vyjadril spokojnosť so stavom rusko-ukrajinskej spolupráce. "Nie je možné si nevšimnúť, že toto partnerstvo prináša pozitívne výsledky, a preto bude pokračovať," povedal Kučma na stretnutí s novinármi.
Prezident Putin konštatoval, že ekonomická spolupráca medzi Moskvou a Kyjevom v oblasti spoločnej výroby i vysokých technológií je na uspokojivej úrovni. Hlava Ruska sa o ukrajinských dlhoch za ropu a plyn nezmienila. Obe krajiny by podľa Putina mali intenzívnejšie spolupracovať v oblasti leteckej výroby a pri preprave ruských nákladov na Západ s využitím ukrajinských prepravných kapacít.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed