Brusel 25. júla (TASR) - Európska komisia (EK) dnes schválila tzv. bielu knihu o reforme vládnutia, ktorá prináša niekoľko spôsobov, ako odstrániť priepasť medzi občanmi a európskymi inštitúciami, ako zvýšiť zapojenie ľudí do rozhodovania EÚ a ako zlepšiť vzájomnú komunikáciu.
Predseda EK Romano Prodi na tlačovej konferencii v Bruseli pri predstavovaní dokumentu zdôraznil, že treba "stavať mosty" medzi Európou a jej občanmi. "Musíme obnoviť kontakt medzi úniou a jej občanmi a musíme tak urobiť hneď," vyhlásil šéf exekutívneho orgánu EÚ.
Európu podľa Prodiho trápi základný paradox - občania na jednej strane očakávajú efektívne rozhodnutia EÚ, ktoré vyriešia ich problémy, na strane druhej však nedôverujú jej politikám a inštitúciám. Biela kniha neobsahuje zásadnú reformu inštitúcií, skôr prináša konkrétne spôsoby, ako zlepšiť komunikáciu s občanmi a prekonať priepasť, ktorá sa medzi nimi vytvorila.
Základom reformy európskeho vládnutia, teda správy vecí verejných na úrovni EÚ, majú byť podľa Prodiho hlavne väčšia otvorenosť, jednoduchosť a zapojenie nielen vlád členských štátov a európskych inštitúcií, ale aj regionálnych a miestnych orgánov, nevládnych organizácií a občianskej spoločnosti do prípravy a realizácie rozhodnutí.
Prodi chce, aby každá inštitúcia mala jasne vymedzené právomoci a venovala sa tomu, na čo je určená. Prisľúbil, že EK sa bude sústrediť najmä na svoje exekutívne povinnosti, teda navrhovanie legislatívy, kontrolu a vynucovanie jej dodržiavania. "Musíme pracovať lepšie, nie viac," vyhlásil Prodi.
Vyslovil sa tiež za zjednodušenie európskej legislatívy, ktorú momentálne tvorí okolo 80.000 strán často zastaraných, nepoužívaných a nezrozumiteľných predpisov. "Musíme to drasticky zredukovať," vyzval Prodi.
Okrem iného by komisia rada dosiahla zverejňovanie nielen konečných rozhodnutí, ale aj záverov rôznych pracovných a expertných skupín, o ktoré sa tieto rozhodnutia opierajú. Tým by sa rozhodovací proces stal priehľadnejší a zrozumiteľnejší a inštitúcie dôveryhodnejšie. "Európa musí byť záležitosťou každého," uviedol Prodi.
Diskusia s občanmi musí podľa Prodiho začať okamžite, aby mohla EÚ odpovedať na ich stále väčšie obavy a nedôveru. Podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometer totiž členstvo svojej krajiny v EÚ považuje za dobrú vec iba 48 percent ľudí, čo je o dve percentá menej ako vlani na jeseň.
x x x
Niektoré kľúčové body bielej knihy o reforme európskeho vládnutia: - nadviazať dialóg s regiónmi a mestami - vybudovať vzťah s občianskou spoločnosťou - prijať minimálne štandardy pre konzultácie - vybudovať dôveru verejnosti v expertné odporúčania - dosiahnuť väčšiu pružnosť vedúcu k zlepšeniu implementácie - presadzovať diskusiu o reforme globálneho vládnutia - znovu sa sústrediť na úlohy a zodpovednosti jednotlivých inštitúcií (spravodajca TASR Robert Sermek) žab