Belehrad 1. apríla (TASR) Srbská polícia v rámci vyšetrovania atentátu na premiéra Zorana Djindjiča zadržala bývalého šéfa generálneho štábu juhoslovanskej armády, generála Nebojšu Pavkoviča. Citujúc policajné zdroje to dnes oznámili miestne médiá.
Bližšie okolnosti ani dôvody zadržania Pavkoviča nie sú známe a informácie médií zatiaľ oficiálne nepotvrdili. Podľa rozhlasovej stanice B92 bol na informatívny pohovor opäť predvolaný a následne zadržaný aj Ivan Markovič, vysoký funkcionár Juhoslovanskej ľavice (JUL), strany Miry Markovičovej, manželky exprezidenta Slobodana Miloševiča. Predvedený bol aj Svetozar Simovič, bývalý námestník zväzového ministra vnútra a tajomník vedenia JUL.
Podľa agentúry Tanjug prokurátor vojenského súdu v Belehrade v pondelok otvoril vyšetrovanie generála Pavkoviča, ktorý je podozrivý zo zneužitia právomocí. Pavkovič bol za šéfa generálneho štábu vymenovaný po skončení kosovského konfliktu (1998-99), v ktorom pôsobil ako veliteľ jednotiek operujúcich v provincii.
Niektoré médiá dávajú zadržanie Pavkoviča do súvislosti s neúspešným pokusom o atentát na opozičného politika Vuka Draškoviča z júna 2000. Podľa Draškoviča atentátnici z čiernohorskej Budvy, kde má rezidenciu, po útoku unikli do Belehradu vojenským vrtuľníkom.
Vypočúvaný je aj Mihajl Kertes, šéf colnej služby z čias vlády Miloševiča, ktorý je považovaný za kľúčovú postavu pri tajnom financovaní srbských ozbrojených skupín bojujúcich počas konfliktov v Bosne a Chorvátsku. Djindjiča zastrelil ostreľovač 12. marca pred budovou vlády. Úrady pripisujú zorganizovanie atentátu tzv. zemunskému klanu, mafiánskej skupiny s kontaktmi na bezpečnostné štruktúry z čias Miloševičovho režimu. Hlavný podozrivý, Milorad "Legija" Lukovič, je na úteku. Lukovič do začiatku roku 2001 velil policajnej Jednotke špeciálnych operácií (JSO), ktorej príslušníci podľa polície vykonali atentát na Djindjiča a predtým, v auguste 2000, uniesli a zabili srbského exprezidenta Ivana Stamboliča, potenciálneho Miloševičovho vyzývateľa vo voľbách zo septembra, ktoré viedli k pádu jeho režimu.
V súvislosti s atentátom polícia doteraz zadržala viac sko 3000 osôb.