Londýn 25. júla (TASR) - Ľudské srdce klope, pľúca pískajú a vôbec, celý organizmus je plný zvukov. Raz sa delia bunky, inokedy rozmnožujú baktérie. Na rozdiel od zvukov srdca a pľúc však tieto zvuky ľudské ucho nezachytí a zostávajú skryté aj pred modernými prístrojmi. Zvuky v ľudskom tele sú pritom dôležitým informátorom o zdraví a chorobe.
Vychádzajúc z tejto myšlienky pracuje kolektív amerických vedcov na vývoji "nanouší", miniatúrnych zariadení, ktoré by krvnými dráhami putovali po ľudskom organizme a zachytávali by ešte v rannom štádiu zvuk deliacich sa rakovinových buniek.
Pri konštrukcii týchto dômyselných zariadení sa vedci nechali inšpirovať prírodou, ktorá vybavila vnútrajšok ucha človeka a vonkajšok zvukového orgánu ryby drobnými vlásočkami, nazvanými stereocilie. Tieto sú v ustavičnom pohybe, či už vo vzduchu alebo vo vode, zachytávajú všetky zvuky a svoje zistenia odosielajú okamžite do mozgového centra. V ľudskom uchu sa 15.000 stereocilií stará o to, aby sme dokázali rozlíšiť približne pol milióna zvukov.
Nové umelé uši majú byť ešte dokonalejšie a ich hlavnou súčasťou bude uhlíkové vlákno, tzv. nanotuba. Technikom sa podarilo umiestniť na jeden centimeter štvorcový desať miliárd takýchto vlákien, ktoré sú tenšie a dlhšie ako prírodné stereocilie.
Projekt nanouší bol pôvodne určený na pátranie po mimozemskom živote. Dokonalé umelé načúvacie zariadenia mali rakety dopraviť najskôr na Mars a na Jupiterov mesiac Európu a takýmto spôsobom pátrať po prítomnosti baktérií. Experti si však uvedomili, že dômyselné zariadenia možno použiť aj na pátranie po deliacich sa zhubných bunkách v štádiu, keď sa rakovinové ochorenie ešte nedá diagnostikovať. Výskumy totiž ukázali, že v procese delenia rakovinových buniek vznikajú iné zvuky, ako pri prirodzenom delení zdravých buniek.
Prvé prototypy nanouší majú byť hotové o tri roky a v odborných kruhoch ich už teraz označujú za priekopníkov v oblasti molekulárnej akustiky, informuje rakúsky denník Der Standard s odvolaním sa na britský časopis New Scientist.