Brusel 25. júla (TASR) - Európska komisia (EK) prijala dnes akčný plán podpory pohraničných regiónov Európskej únie (EÚ), ktoré susedia s kandidátskymi krajinami, a ktorých obyvatelia sa najviac obávajú nepriaznivých dôsledkov rozšírenia. Plán v hodnote 245 miliónov eúr umožní presmerovať už vyčlenené finančné prostriedky alebo mobilizovať rezervy z rôznych fondov EÚ s cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť pohraničných oblastí.
Zmyslom pomoci 23 pohraničným regiónom EÚ je prekonať "psychologickú bariéru" spôsobenú obavami zo vstupu nových krajín a získať "politickú podporu" pre proces rozšírenia, priznal na tlačovej konferencii v Bruseli komisár pre rozšírenie Günter Verheugen.
Plán sa týka 23 regiónov v Rakúsku, Nemecku, Fínsku, Taliansku a Grécku, ktoré susedia so Slovenskom, Českou republikou, Poľskom, Slovinskom, Bulharskom a Estónskom, sumu 50 miliónov však získajú aj regióny v kandidátskych krajinách.
Peniaze majú smerovať najmä do rozvoja infraštruktúry, podpory malých a stredných podnikov, ktoré sa obávajú konkurencie z nových členských štátov, majú tiež podporovať výmeny mladých ľudí a spoluprácu medzi regiónmi na oboch stranách hraníc.
Celkovo navrhuje EK na realizáciu plánu vyčleniť 245 miliónov eúr, z ktorých 50 miliónov získajú pohraničné oblasti v kandidátskych krajinách. Z celkovej sumy bude 115 miliónov eúr použitých z existujúcich rezerv, 130 miliónov sa získa presmerovaním už vyčlenených peňazí z iných programov.
Suma 150 miliónov eúr bude pochádzať z rozpočtu transeurópskych sietí a bude určená najmä na výstavbu dopravnej infraštruktúry, najmä ciest a diaľnic. Plán tiež predpokladá zvýšenie príspevku EÚ na transeurópske dopravné projekty z 10 na 20 percent.
Malé a stredné podniky na oboch stranách hraníc získajú 15 miliónov eúr a podpora programov výmeny mladých ľudí sa zvýši o 10 miliónov. Plán počíta tiež s možnosťou presmerovať prostriedky z programu INTERREG (program cezhraničnej spolupráce na vnútorných i vonkajších hraniciach EÚ) a lepšie koordinovať projekty s programom PHARE.
Komisár Verheugen ubezpečil, že dodatočné príjmy hraničných regiónov EÚ budú neporovnateľne nižšie, ako prostriedky, ktoré z regionálnych fondov získajú po vstupe do únie nové členské krajiny. Všetky tieto regióny majú totiž oveľa vyšší hrubý domáci produkt na obyvateľa, zamestnanosť a produktivitu, ako s nimi susediace oblasti v kandidátskych krajinách, s výnimkou Bratislavy.
Komisár pre regionálnu politiku Michel Barnier zdôraznil, že plán sa bude uplatňovať podľa skutočnej situácie v jednotlivých regiónoch i podľa toho, koľko peňazí už z rôznych fondov na podporu dostávajú. Nemožno napríklad porovnávať regióny v bývalej NDR a bohaté Bavorsko, upozornil.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab