Hanoj 25. júla (TASR) - Americký minister zahraničných vecí Colin Powell dnes po stretnutí so svojím čínskym partnerom Tchangom Ťia-süanom vo vietnamskom Hanoji naznačil, že prípady niektorých zadržiavaných amerických akademikov čínskeho pôvodu sú na dobrej ceste k ich riešeniu.
"Som potešený tým, že situácia týkajúca sa niektorých zadržiavaných akademikov je na ceste k riešeniu, čo znamená pozitívny vývoj v našich vzájomných vzťahoch," podotkol Powell.
Americký minister naznačil, že Čína pravdepodobne v priebehu 24 hodín prepustí aj ďalšieho príp. ďalšiu zadržiavanú akademičku na základe humanitárnych dôvodov. Hoci Powell osobitne nespomenul sociologičku Kao Čan, ktorú v utorok čínsky ľudový súd odsúdil za špionáž pre Taiwan na desať rokov väzenia, ďalší člen americkej delegácie uviedol, že Washington sa snaží o prepustenie akademika s trvalým pobytom v USA, ktorým by mohla byť práve Kao Čan.
Šéf čínskej diplomacie zároveň dodal, že ich rozhovorom dominovali dve témy, ktoré sú dôležité aj pre USA - nešírenie jadrových zbraní a individuálne prípady. Bližšie však ich diskusiu zatiaľ nekomentoval.
Na desať rokov väzenia za špionáž pre Taiwan odsúdil v utorok čínsky ľudový súd v Pekingu okrem sociologičky Kao Čan aj amerického vysokoškolského učiteľa čínskeho pôvodu Čchin Kuang-kuanga. Stalo sa tak len štyri dni pred prelomovou Powellovou návštevou v Číne.
Právny zástupca 39-ročnej Kao uviedol, že rozsudok bol prísnejší ako pôvodne očakával a podotkol, že nebude vyhostená z krajiny, pretože je Číňankou.
Čína však dnes vyhostila ďalšieho zadržiavaného americko-čínskeho vedca Li Šao-mina, ktorého Peking usvedčil zo špionáže. Li odcestoval do USA dnes v raňajších hodinách.
Čínske úrady zatkli vedca vo februári tohto roku a 17. mája ho oficiálne obvinili zo špionáže pre Taiwan. Obvinený vedec dosiahol akademické vzdelanie na Princetonskej univerzite v USA a až do svojho zatknutia pracoval na univerzite v Hongkongu.
Spomenuté osoby patria k skupine akademikov a spisovateľov čínskeho pôvodu s trvalým pobytom v USA zadržiavaných počas tvrdého antišpionážneho kurzu, ktorý Peking začal v uplynulých rokoch. Ich oslobodenie by pomohlo preklenúť diplomatické napätie medzi oboma krajinami, ktoré vzniklo po ich zadržaní. Washington už naliehal na Peking, aby urýchlene riešil procesy údajnej špionáže proti zatknutým akademikom.
Šéf americkej diplomacie, ktorý v pondelok začal ázijsko-pacifické turné, na svojej prvej zastávke v Japonsku uviedol, že USA očakávajú zásadné zmeny v postoji Číny k otázke ľudských práv. Zlepšenie ochrany ľudských práv v Číne by podľa Powella zákonite viedlo k zlepšeniu postavenia krajiny na medzinárodnej scéne.
1 2 20 mic ed