Viedeň 1. apríla (TASR) - Javier Solana, jeden z najschopnejších bruselských politikov, zažíval v pondelok "hviezdnu hodinku". Skutočnosť, že Európska únia prebrala od NATO mierovú misiu v Macedónsku, znamená úspešné zavŕšenie Solanovej dlhoročnej namáhavej práce, píše dnešné vydanie rakúskeho liberálneho denníka Der Standard.
Osobitnú pozornosť si zaslúži bezproblémový začiatok operácie Concordia aj kvôli tomu, že prišiel v časoch, keď únia v otázkach zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politiky poskytuje beznádejne rozhádaný obraz. Operácia Concordia je prvým vojenským zásahom EÚ od jej vzniku.
Nemožno poprieť, že spoločná bezpečnostná a obranná politika EÚ je ešte stále v detských topánočkách. Európska únia bude ešte nejakú dobu využívať štruktúry Severoatlantickej aliancie, aby mohla operovať. V Macedónsku budú EÚ a NATO veľmi úzko spolupracovať. V prípade nevyhnutnej potreby je totiž únia odkázaná na pripravené zálohy NATO, určené pre zásahy v Kosove a v Bosne a Hercegovine, podotýka rakúsky denník.
Napriek určitej závislosti od Severoatlantickej aliancie označuje Der Standard "výmenu stráží" v Macedónsku za míľnik v európskej integračnej politike, ktorý môže mať také dôsledky, ako napríklad zavedenie eura.
Ďalší vývoj smeruje logicky k vytvoreniu vlastnej európskej armády. O jej základoch premýšľajú už v Belgicku, Francúzsku a v Nemecku. Môžbyť že na práci novej armády sa nebudú podieľať všetky členské krajiny únie a vznikne tak Európa dvoch rýchlostí. Mnohí sa obávajú, že práve táto skutočnosť by mohla spôsobiť rozpad Európskej únie. Avšak ani euro neplatí vo všetkých členských krajinách únie - a napriek tomu existuje táto aj naďalej. Každá krajina sa môže napokon slobodne a sama rozhodnúť, či chce patriť do integrovanej Európy, uzatvára Der Standard.