Bojnice 25. júla (TASR) - Približne štvorročný rys ostrovid (lynx lynx), ktorého s vysielačkou na krku vypustili v prvý jarný deň tohto roku do lesov Národného parku Malá Fatra, už zoológom podal prvé dôležité informácie o svojich zvykoch. Nedávno sa však signál stratil a pohyb rysa už nemôžu zaznamenávať.
Podľa slov odbornej pracovníčky Zoologickej záhrady v Bojniciach Evy Gregorovej, vedúcej projektu Lynx zameraného na monitorovanie rysej populácie na Slovensku, na príčine zrejme bude batéria zabudovaná spolu s vysielačkou do obojka, ktorá nemala sľubovanú kapacitu. Pomocou dvoch prijímačov mohli pohyb dravca, jeho správanie, miesta lovu a podobne veľmi intenzívne sledovať iba prvý mesiac. Potom začal signál slabnúť.
O výsledkoch pokusu nechce zatiaľ E. Gregorová hovoriť. Potrebovali by ich potvrdiť ďalším výskumom. Aj preto, že zviera na tieto účely odchytili začiatkom roka v obore Betliar pri Rožňave. Predtým sa o to rok márne pokúšali priamo v Národnom parku. Ideálne by však bolo, ak by sa podarilo vybaviť vysielačkami ešte najmenej troch domácich rysov. Zatiaľ však na to nemajú dostatok prostriedkov. Projekt Lynx v roku 1998 iniciovala bojnická zoo, ktorá má vynikajúce výsledky v odchove tejto najväčšej európskej mačkovitej šelmy.
Časť prostriedkov na výskum rysa poskytlo Ministerstvo životného prostredia SR a pomohli aj zahraniční odborníci. Rysov totiž už viac rokov podobným spôsobom sledujú takisto v hornatých častiach Nemecka, Rakúska i Švajčiarska, kde takmer vyhynul. Museli ich priviezť aj zo Slovenska, kde je tento dravec ešte stále lovnou zverou. Preto na porovnanie výsledkov výskumu slovenských zoológov ich zahraniční kolegovia netrpezlivo čakajú.