Londýn 25. júla (TASR) - Prvá cesta amerického prezidenta Georgea W. Busha do Európy minulý mesiac nebola diplomatickým triumfom, píše dnes britský denník Times, pripomínajúc rozpory na stretnutí členov NATO na jednej strane i chladné prijatie predstaviteľmi Európskej únie (EÚ) v Göteborgu na strane druhej. Správanie vedenia únie vtedy nielenže Busha podráždilo, ale presvedčilo mnohých členov amerického Kongresu - tak demokratov ako aj republikánov - že Európa sa stala "posadnutá sama sebou a ľahostajná k minulým zväzkom so Spojenými štátmi."
Tón, aký EÚ vtedy zvolila, bol skutočne urážlivý pre prezidenta Busha, ktorý považuje zdvorilosť a vzájomný rešpekt za dôležité politické cnosti, pokračuje Times. Dohoda, ktorú dosiahol so svojím ruským kolegom Vladimirom Putinom, však ukazuje odlišnú skutočnosť.
Ukázalo sa totiž, že realizácia americkej zahraničnej politiky nebola ani tak radikálna, ani tak riskantná, ako ju predtým vykresľovali. Washington a Moskva sa v princípe zhodli, že vývoj protiraketovej obrany by mal vyvolať zásadné zníženie stavu jadrových zbraní.
Keď pred dvadsiatimi rokmi navštívil Ronald Reagan Európu po prvý raz ako prezident USA, privítali ho s požiadavkou na redukciu zbraní. A George Bush mladší dnes čelí vlne protestov proti politike, ktorá by sa o takúto redukciu mohla postarať, konštatujú Times. Bushova administratíva má totiž odlišnú filozofiu i program ako administratíva jeho predchodcu Billa Clintona. A nad Atlantikom bude nepochybne visieť istý stupeň napätia medzi konzervatívnym prezidentom USA na jednej strane a zbierkou prevažne sociálno-demokratických politikov v Európe.
Tieto rozdiely, domnieva sa denník, však boli v prvých šiestich mesiacoch Bushovho prezidentovania zdeformované a zveličené. A ako ukazuje toto turné, na rozdiel od toho prvého, európski vodcovia získajú omnoho viac aktívnou spoluprácou so Spojenými štátmi ako len gestami a predvádzaním sa, uzatvára Times.