Jeruzalem 25. júla (TASR) Palestínsky prezident Jásir Arafat v utorok predčasne ukončil dvojdňovú cestu do oblasti Perzského zálivu, kde hľadal podporu pre zvolanie mimoriadneho arabského summitu a odletel do Gazy. Po rokovaniach v Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch tretiu zastávku svojho turné - Jordánsko zrušil a ponáhľal sa domov hasiť napätie medzi Palestínskou samosprávou (PS) a radikálnymi frakciami palestínskeho hnutia odporu. Niektoré palestínske zdroje túto informáciu síce popreli, iné však potvrdili.
Bezpečnostné zložky Palestínskej samosprávy v pondelok uväznili štyroch členov Islamského hnutia odporu (Hamas) a Palestínskeho výboru ľudového odporu (PPRC) odštiepeneckej radikálnej skupiny sformovanej z bývalých palestínskych policajtov, ktorí ukončili svoje pôsobenie v bezpečnostných zložkách PS, aby sa mohli aktívnejšie zapojiť do palestínskej intifády. Ich zadržanie podľa oficiálnej verzie súviselo s porušovaním podmienok izraelsko-palestínskeho prímeria, sprostredkovaného Washingtonom, ktoré vstúpilo do platnosti 13. júna.
Stovky Palestínčanov, vrátane ozbrojených členov Hamasu a PPRC na to reagovalo zhromaždením pred domom Músú Arafata, veliteľa bezpečnostných zložiek, ktoré štyroch militantov zadržali. Na jeho dom v meste Gaza sa zosypala spŕška kameňov a guliek zo zbraní palestínskych radikálov. Ochranke Músú Arafata v počte asi 100 mužov sa však nakoniec po štyroch hodinách streľby do vzduchu podarilo rebéliu Palestínčanov spacifikovať a dav rozohnať bez toho, aby bol niekto zranený.
Pondelňajšie zrážky medzi Arafatovými mužmi a radikálmi sú prejavom rastúceho vplyvu hnutia Hamas a slabnúcej pozície Palestínskej samosprávy, tvrdia politickí pozorovatelia. Arafat podľa nich riskuje občiansku vojnu, ak jeho polícia vyhovie želaniu Tel Avivu a začne zatýkať palestínskych militantov, bojujúcich proti Izraelu.
Podľa palestínskeho analytika Chalíla Šikakího pozícia Palestínskej samosprávy je veľmi zložitá. Arafat v žiadnom prípade nemôže počítať s tým, že najširšie palestínske vrstvy podporia jeho zásahy proti hnutiu Hamas a najvyššie autonómne orgány Palestínčanov sa budú veľmi ťažko zmierovať s existenciou hnutia Hamas, ako akejsi paralelnej autority na palestínskych územiach.
Pondelňajším násilnostiam predchádzal nedeľňajší zásah bezpečnostných zložiek Palestínskej samosprávy proti palestínskym militantom, ktorí plánovali odpálenie mínometného granátu na izraelské ciele v pásme Gazy. Troch militantov pri operácii zranili. Izrael vytrvale obviňuje Jásira Arafata z toho, že neurobil dosť pre realizáciu izraelsko-palestínskeho prímeria a žiada uväznenie radikálov a zastavenie všetkých útokov na židovských osadníkov aj izraelských vojakov v pásme Gazy, na západnom brehu Jordánu aj vo vnútri Izraela. Arafat na to reagoval argumentom, že nie je v jeho silách kontrolovať bezpečnosť na okupovaných územiach a zo súčasného násilia obvinil Izrael.
Situácia na palestínskych teritóriách je veľmi krehká. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že až 70 percent Palestínčanov vidí väčšiu nádej na získanie svojich práv v ozbrojenej konfrontácii s Izraelom než v mierovom dialógu. Po desiatich mesiacoch intifády sa nádeje Palestínčanov na mier nenaplnili a tak si začínajú klásť otázku legitimity orgánov Palestínskej samosprávy, ktorých popularita sa pomaly vytráca.
Hnutie Hamas je podozrivé z vyprovokovania pondelňajších násilnosti. Podľa palestínskych bezpečnostných zložiek išlo o otestovanie pevnosti pozície Palestínskej samosprávy, ak by prišlo na realizáciu plánu na jej zvrhnutie.
Šejk Hasan Júsuf, jeden z lídrov hnutia Hamas v Predjordánsku, však takéto špekulácie kategoricky odmietol s tým, že Hamas nemá v úmysle prevziať moc a etablovať sa ako paralelná autorita Palestínskej samosprávy.
Palestínsky politický pozorovateľ Alí Džirbaví však v tejto súvislosti uviedol, že na tvrdé zákroky proti hnutiu Hamas by mohlo byť aj prineskoro. Toto radikálne palestínske zoskupenie - takmer zničené v roku 1996 Palestínskou samosprávou za bombové útoky v Izraeli - má dnes dobre organizované vojenské zložky a vybudovanú infraštruktúru. Teší sa značnej popularite najširších vrstiev Palestínčanov a slabosť Palestínskej samosprávy by mohlo využiť na uzurpovanie moci.