Londýn 25. júla (TASR) Kmeňové bunky z kostnej drene sa dokážu premeniť na bunky obličiek, čo by mohlo predstavovať nový spôsob liečby ochorení obličiek a zredukovať počet transplantácií tohto orgánu, informovali v utorok britskí vedci.
Kmeňové bunky sú bunky, čo sa dokážu transformovať v podstate na akýkoľvek typ bunky. Vedci z britského Imperial Cancer Research Fund (ICRF) dokázali, že obličkové bunky sa dajú získať z kmeňových buniek v kostnej dreni.
"Až doteraz sme si neboli celkom istí, ako sa obličky vyrovnávajú so svojou opotrebovanosťou. Predpokladalo sa, že všetko prebieha len v nich. Dokázali sme však, že bunky, čo sa nenachádzali v obličkách, tiež môžu prispieť k ich regenerácii," povedal molekulárny biológ Richard Poulsom v telefonickom rozhovore.
Tento objav otvára možnosť, že sa mobilizovaním pacientových kmeňových buniek v kostnej dreni budú môcť nahradiť obličkové bunky zničené chorobou alebo úrazom. Dokonca by sa mohli kmeňové bunky v kostnej dreni, obsahujúce gény odolné voči rakovine a iným chorobám, využiť na ochranu obličiek pred ďalším poškodením.
"Ľudia, ktorým zlyhávajú obličky, by si mohli sami vyprodukovať zdravé obličkové bunky. To je niečo, čo sme doteraz nevedeli," konštatoval Poulsom, ktorý so svojimi kolegami študoval kmeňové bunky dospelých jedincov myší a človeka. Výsledky výskumu sú zverejnené aj na internetovej adrese magazínu Journal of Pathology Online (www.interscience.wiley.com/jpages/0022-3417/).
Vedci veria, že využitie kmeňových buniek predstavuje v medicíne revolúciu a mohlo by viesť k novým terapiám ochorení ako je Alzheimerova choroba, cukrovka, či vážne zranenia. Výskum kmeňových buniek je však politickou a etickou otázkou, pretože najvýdatnejším zdrojom týchto buniek sú práve ľudské embryá. Proti výskumu kmeňových buniek protestujú najmä náboženské skupiny a odporcovia potratov, pretože pri získaní tohto druhu buniek embryá hynú.
Kmeňové bunky sa nachádzajú aj v tkanivách dospelého človeka, avšak je ich oveľa menej, ťažšie sa získavajú a množia a vytvára sa z nich už len obmedzený počet typov špecializovaných buniek.
Podporovatelia a oponenti výskumu kmeňových buniek teraz s napätím očakávajú rozhodnutie amerického prezidenta Georgea W. Busha o tom, či bude tento druh výskumu financovať federálna vláda.
Veľká Británia už legalizovala klonovanie ľudských buniek za účelom využitia pri výskume kmeňových buniek.