Paríž 28. marca (TASR) Informácie, ktoré sa podarilo získať pri vyšetrovaní vraždy srbského premiéra Zorana Djindjiča, poukazujú na fakt, že páchateľmi vojnových zločinov, skutkov organizovaného zločinu a pašeráctva ako aj politických vrážd v Srbsku za uplynulých 10 rokov sú tie isté osoby. V rozhovore pre dnešné číslo francúzskeho denníka Libération to povedal minister zahraničných vecí Srbska a Čiernej Hory (SČH) Goran Svilanovič.
Podľa Svilanoviča údajní veľkí vlastenci pracovali so štátnymi tajnými službami, ktoré im ponechali voľnosť v ich činnosti, najmä v pašovaní drog, s podmienkou, že budú plniť niektoré úlohy bývalého režimu v Belehrade. Išlo najmä o eliminovanie členov opozície. Preto sa teraz polícia nemôže obmedziť len na zásahy proti zločineckým bandám, ale musí rozšíriť svoju činnosť aj na tých, ktorí sa dopustili zločinov počas vojen v bývalej Juhoslávii v minulom desaťročí.
V odpovedi na otázku Libération, či sa pokúsi poslať pred Medzinárodný trestný tribunál pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY) aj vrchného veliteľa bosnianskosrbských síl Ratka Mladiča, Svilanovič povedal: "Vždy sme pracovali, ako najlepšie sme mohli v danej veci a budeme pokračovať v tomto úsilí, aby sa do Haagu dostali všetci obvinení."
Minister zahraničných vecí SČH ďalej uviedol, že nielen predstavitelia európskych krajín sú znepokojení ďalším vývojom v Belehrade. Každý, kto žije v SČH, má obavy a chce vedieť, či vláda bude schopná pokračovať v politike, začatej v októbri 2000, keď bol bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič nútený odstúpiť.
To, čo Belehrad urobil po zavraždení premiéra Djindjiča 12. marca, jasne ukazuje na odhodlanie vlády pokračovať v začatej ceste. Páchatelia vraždy musia byť potrestaní, povedal Svilanovič. Všetci musia vidieť, nakoľko bola zločinecká sieť prepojená s bezpečnostnými silami bývalej moci. Napriek závažnej situácii je dôvod na dôveru, konštatoval.
Mnohé zahraničné delegácie, ktoré pricestovali na pohreb Djindjiča, aj veľké množstvo ľudí na pohrebe ukázali, aký rešpekt majú pred úlohami, čo vykonal zavraždený premiér. Sú to povzbudzujúce signály aj pre partnerov SČH. Integrácia sa urýchli. Podľa ministra je teraz potrebná pružnejšia politika, aby SČH bolo možné prijať do Rady Európy, potom pridružiť do Partnerstva za mier Severoatlantickej aliancie a neskôr ako kandidáta aj do Európskej únie, povedal pre Libération Goran Svilanovič.