Belehrad 26. marca (TASR) - V súčasnosti nie sú žiadne dôkazy o tom, že by sa na vražednom atentáte na srbského predsedu vlády Zorana Djindjiča podieľali okrem mafie aj niektoré politické strany. Uviedol to dnes srbský premiér Zoran Živkovič.
Podľa jeho slov vyšetrovatelia nemajú poznatky, že by nejaká politická strana, alebo jej členovia mali styky s mafiánskym Zemunským klanom, ktorý stojí v pozadí atentátu.
Proti vyše 1000 osobám, ktoré sú v súvislosti s kauzou vo vyšetrovacích väzbách, má podľa Živkoviča polícia dosť dôkazov na to, aby obstáli pred súdom. Premiér označil za pokojnú situáciu v radoch špeciálnej jednotky ministerstva vnútra JSO, o rozpustení ktorej sa rozhodlo v utorok večer. Zatiaľ nedošlo zo strany červených baretov k nijakým násilným akciám.
Necelé dva týždne po vražednom útoku na srbského premiéra Djindjiča zatkla polícia v pondelok pravdepodobného atentátnika. Išlo o zástupcu šéfa špeciálnej jednotky JSO Zvezdana Jovanoviča. Polícia súčasne zaistila presnú ostreľovaciu pušku nemeckej značky Heckler-Koch G3, ktorá bola doteraz zakopaná v jednej štvrti hlavného mesta.
Ako pravdepodobných pomocníkov identifikovali ďalších príslušníkov JSO, ktorých už polícia tiež zatkla. Srbský premiér v tejto súvislosti informoval, že príslušníci polície zadržali aj veliteľa obávanej jednotky JSO Dušana Maričiča, ktorého zároveň zbavili doterajšej funkcie. Červené barety vzápätí v utorok večer rozpustili.
Za osnovateľa atentátu naďalej pokladajú bývalého veliteľa JSO a expríslušníka elitnej francúzskej cudzineckej légie Milorada Lukoviča prezývaného Legija. Po tomto vplyvnom šéfovi podsvetia, ktorý je naďalej na úteku, je vyhlásené celoštátne pátranie.
Predseda bezpečnostného výboru srbského parlamentu Dragan Sutanovač dnes uviedol, že neočakáva rýchly súdny proces proti osnovateľom atentátu. Zároveň vyslovil domnienku, že príslušné súdne pojednávania sa neskončia v najbližších dňoch a týždňoch. Podľa jeho slov by sa príslušné orgány "nechceli dopustiť nejakých chýb".
Srbská polícia v súvislosti s krvavým atentátom vydala zatykače na 400 podozrivých. Dovedna sa nachádza v tejto súvislosti 1031 osôb vo vyšetrovacej väzbe, informoval predseda bezpečnostného výboru belehradského parlamentu. Vyšetrovatelia sú presvedčení, že za atentátom, ktorý sa odohral 12. marca pred úradom vlády, je zodpovedný Legija a jeho mafiánsky Zemunský klan.
Gang pomenovaný podľa belehradskej štvrte kontroloval predaj narkotík na Balkáne a sčasti aj v Európe. Živkovič uviedol, že zločinci zo Zemunského klanu predávali každý mesiac vyše 100 kilogramov narkotík, ktorého cena bola niekoľko desiatok miliónov dolárov. Majetok vodcov klanu je odhadovaný na niekoľko sto miliónov dolárov.
Jovanovič (37) vstúpil v roku 1991 do srbskej polovojenskej jednotky, obávanej v chorvátskom a bosnianskom konflikte v 90. rokoch. V tom čase jej velil Željko Raznatovič, prezývaný Arkan, ktorého zastrelili v roku 2000 v istom belehradskom hoteli.
Jovanovič sa stal členom špeciálnej policajnej jednotky, považovanej za najlepšie trénovanú a ozbrojenú, v roku 1995. Bol špecialistom na tajné operácie a v rámci jednotky patril medzi najlepších inštruktorov.