Viedeň 25. marca (TASR) - Slovinci sú na prekvapenia zvyknutí, ich dejiny sú totiž plné zvratov a nečakaných rozhodnutí. To je aj dôvod, prečo politický a spoločenský život v Slovinsku určuje túžba po kontinuite, ale aj nedočkavosť a snaha vyrovnať sa s protikladmi a prijať nepohodlie. Z tohto pohľadu nie sú výsledky referenda o členstve krajiny v EÚ a NATO až takým veľkým prekvapením, konštatuje dnešné vydanie rakúskeho liberálneho denníka Der Standard.
Pod vysokú účasť voličov na hlasovaní a výborný výsledok hlasovania o vstupe krajiny do EÚ sa podpísali dobré výsledky, ktoré slovinskí vyjednávači dosiahli v Bruseli a ktoré dosiahla krajina v transformačnom procese.
Tieto faktory vysvetľujú rekordný, takmer 90-percentný súhlas slovinských voličov so vstupom do EÚ. Aj hlasovanie o členstve v NATO dopadlo - na rozdiel od prognóz a napriek veľkým obavám vládneho kabinetu v Ľubľane - nad očakávanie dobre. Vstup do Severoatlantickej aliancie podporili dve tretiny účastníkov referenda. A to aj napriek vojnovému ťaženiu v Iraku a z toho plynúcich obáv, že odporcovia vojny - a sem možno aj v Slovinsku zaradiť väčšinu obyvateľstva - môžu "hodiť do jedného hrnca" NATO a USA. Hlasovanie v tomto prípade zrejme ovplyvnila túžba Slovincov po väčšej bezpečnosti.
Svoju úlohu zohral aj nedoriešený spor s Chorvátskom a náhla smrť srbského premiéra Zorana Djindjiča. V každom prípade však vyslalo Slovinsko silný signál Európe, ktorá si bude musieť po svojom debakli v irackej otázke hľadať nový začiatok vlastnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, uzatvára liberálny Der Standard.