Los Angeles 24. marca (TASR) - Muzikálový film Chicago v noci nadnes jasne dominoval 75. ročníku udeľovania Oscarov, ktorého dejiskom bolo divadlo Kodak v Los Angeles. V atmosfére poznačenej vojnovým konfliktom v Iraku získala snímka Roba Marshalla šesť z 13 nominácií, vrátane ceny v kategórii najlepší film.
Chicago je prvý muzikál od roku 1968, ktorý sa stal najlepším filmom roka. Pred 35 rokmi vyhral muzikál Oliver!
Najlepším hercom sa stal 29-ročný Adrien Brody, ktorý stvárnil postavu Wladyslawa Szpilmana v dráme Romana Polanského Pianista. Sošku pre najlepšiu herečku si odniesla Nicole Kidmanová za úlohu spisovateľky Virginie Woolfovej vo filme Stephena Daldryho The Hours. Kidmanová, ktorú vlani tiež nominovali na Oscara, ale vyšla naprázdno, porazila svoje konkurentky Renee Zellwegerovú, Salmu Hayekovú, Diane Lanovú a Julianne Moorovú. Pri ďakovnej reči sa jej, podobne ako vlani Halle Berryovej, vykotúľalo zopár sĺz.
Oscar za réžiu putoval prekvapujúco do rúk Romana Polanského. Tento režisér poľského pôvodu si ho však nemohol prísť prevziať osobne, pretože v USA naňho stále platí zatykač za znásilnenie mladistvej v roku 1977. Polanského Pianista získal prekvapujúco až dva Oscary, hoci medzi znalcami nebol "v kurze".
Veľkým sklamaním bola 75. oscarová noc pre režiséra Martina Scorseseho, ktorého desaťkrát nominovaný historický epos Newyorské gangy vyšiel úplne naprázdno.
V kategórii najlepší zahraničný film sa opäť dočkalo po 23 rokoch Nemecko (v roku 1980 bodovalo Plechovým bubienkom Volkera Schlöndorffa), pretože zvíťazil film Nirgendwo in Afrika 38-ročnej režisérky Caroline Linkovej, ktorá už bola raz nominovaná. Epos z Afriky podľa románu Stefana Zweiga rozpráva o židovskej rodine, ktorá na počiatku tretej ríše odíde do Kene.
Najlepším hercom vo vedľajšej úlohe sa stal 51-ročný Američan Chris Cooper, ktorý stvárnil excentrického experta na orchidey v snímke Adaptation režiséra Spika Jonzea. Catherine Zeta-Jonesová vo vysokom stupni tehotenstva triumfovala vo vedľajšej úlohe v ženskej kategórii a jej pozoruhodný spevácky výkon bol jedným z vrcholov slávnosti.
Cenu za najlepšiu kameru dostal nedávno zosnulý Conrad L. Hall za film Road To Perdition. Najlepšiu filmovú skladbu Lose Yourself naspieval kontroverzný raper Eminem. Ceny za scenáre dostali Ronald Harwood (adaptovaný scenár) za Pianistu a Španiel Pedro Almodóvar (pôvodný scenár) za dielo Hovor s ňou.
Film Pán prsteňov: Dve veže získal dva Oscary v technických kategóriách vizuálne efekty a strih zvuku. Film Frida so Salmou Hayekovou v hlavnej úlohe si odniesol tiež dvoch Oscarov za mejkap a filmovú hudbu. Čestného Oscara prevzal z rúk Meryl Streepovej 70-ročný britský herec Peter O'Toole, ktorý ho najprv odmietol, pretože predtým chcel získať "naozajstného" Oscara.
Japonec Hajao Mijazaki sa potešil z ceny za najlepší celovečerný animovaný film (Spirited Away). Oscara za najlepší krátky animovaný film odovzdal tvorcom snímky The Chubbchubbs! osobitný uvádzač - myšiak Mickey, ktorý nebol skutočný, ale iba virtuálny. Najlepším krátkym hraným filmom sa stala snímka This Charming Man, Twin Towers je názov najlepšieho krátkeho dokumentárneho filmu.
Nad galavečerom "visel" mrak prebiehajúcej vojny s Irakom. V úvodnom slove moderátora Steva Martina zaznela len krátka, nepriama narážka na vojnu v Iraku. Známy komik sa poďakoval za úlohu moderátora - prakticky všetci ho v nej podporili, "okrem Nemecka a Francúzska".
Steve Martin udržiaval po celý večer dobrú náladu na mieru šitými vtipmi na adresu prítomných. Pekné gesto prišlo tesne pred záverom od prezidenta americkej filmovej akadémie Franka Piersona, ktorý vyslovil želanie, aby sa tragické dianie v Iraku čo najskôr skončilo a obyvatelia krajiny mohli žiť v mieri.
Začudované pohľady, potlesk, ale aj prejavy nesúhlasu si vyslúžil za svoj ďakovný prejav Michael Moore, autor vyznamenaného dokumentárneho filmu Bowling for Columbine, ktorý ostro napadol amerického prezidenta Georgea W. Busha. "Žijeme v čase, keď máme vymyslené volebné výsledky, ktoré zvolia vymysleného prezidenta. Žijeme v čase, v ktorom máme muža, čo nás poslal z vymyslených dôvodov do vojny. My sme proti tejto vojne, pán Bush! Hanbite sa! Vždy, keď budete mať oproti sebe pápeža alebo (ženskú hudobnú skupinu, ktorá sa o Bushovi vyjadrila kriticky) Dixie Chicks, váš čas uplynul. Ďakujem vám." Posledné Moorove vety zanikli v hudbe orchestra, pretože sa skončil 45-sekundový limit pre každého rečníka.
K vojne sa vyjadril aj viditeľne dojatý Adrien Brody. Keď Brody čítal zoznam poďakovaní a hudba zrazu ohlásila koniec jeho času na príhovor, oslovil producentov: "Sekundu, sekundu, vypnite to, vypnite to, ešte chcem niečo povedať". Orchester stíchol a producenti mu dovolili pokračovať za silného aplauzu. "Napĺňa ma to veľkou radosťou, ale tiež mám v sebe veľa smútku, pretože prijímam cenu v takom zvláštnom čase... Viete, že vďaka skúsenostiam z filmovania som si veľmi uvedomil smútok a odľudšťovanie ľudí počas vojny a jej následkov. Či veríte v Boha alebo Alaha, nech nad vami bdejú a modlime sa za mierové a rýchle riešenie," povedal.
Oscara každoročne udeľuje americká Akadémia filmových umení a vied. Dejiskom ceremoniálu bolo po druhý raz divadlo Kodak, vzdialené len niekoľko blokov od hotela Roosevelt, kde v roku 1929 odovzdávali Oscarov prvýkrát.
Atmosféra pri príchode celebrít bola viditeľne menej pompézna ako po iné roky. Nominované herečky ako Nicole Kidmanová a Juliane Moorová bez slova zakývali stovkám zvedavcov, ktorí sa tiesnili za dvojmetrovými bariérami. O tri ulice ďalej protestovala asi stovka odporcov vojny v Iraku. Demonštranti vyzývali akadémiu na plagátoch, aby udelila mierového Oscara.
Bezpečnosť galavečera zabezpečovali stovky policajtov a príslušníkov súkromných ochraniek. V pohotovosti bola osobitná jednotka Národnej gardy, vycvičená na útoky s biologickými a chemickými bojovými látkami.
Podujatiu hrozil štvrtýkrát v jeho dejinách odklad, tentoraz kvôli prebiehajúcej vojne v Iraku. Akadémia sa však rozhodla inak, najmä z finančných a imidžových dôvodov. Tento rok odpadlo tradičné defilé hviezd na červenom koberci. Želali si to herci v súvislosti s dianím v Iraku.
Prenos z Oscarov vysielala do celého sveta tradične stanica ABC, ktorá niekoľkokrát prerušila prenos kvôli správam z Iraku, ale diváci v sále to nepostrehli.