SME

Pokladníci svorne tvrdia: O peniazoch sa nám nesníva. Konkrétni nechcú byť len politici z HZDS a ANO

„Viete, aký je rozdiel medzi krtkom a pokladníkom? Krtko hrabe od seba, pokladník k sebe.“ Tak by mohla znieť parafráza starého vtipu. Dnes má už každá politická strana určeného človeka, ktorý sa stará o to, aby stranícka kasa nikdy nebola prázdna. Kontro

„Viete, aký je rozdiel medzi krtkom a pokladníkom? Krtko hrabe od seba, pokladník k sebe.“ Tak by mohla znieť parafráza starého vtipu. Dnes má už každá politická strana určeného človeka, ktorý sa stará o to, aby stranícka kasa nikdy nebola prázdna. Kontroluje peniaze na chod strany, platy, aj na volebnú kampaň, stará sa aj o prísun financií, naháňa a láka sponzorov. A že to nie sú malé peniaze, o tom svedčia fakty. Veď len za každý hlas vo voľbách dostane parlamentná strana šesťdesiat korún. Pridajme k tomu sponzorské dary, členské a dostaneme vskutku úctyhodnú sumu. Pohybovať sa môže v rozmedzí od päťdesiat- až do sto miliónov korún. A ešte sa im máli! Kto vlastne drží v rukách kasy parlamentných strán a ako s nimi hospodária?

V snahe dozvedieť sa legitímne veci o hospodárení strán sme oslovili všetky parlamentné subjekty. Položili sme im rovnaké otázky. Verili sme, že si budú čitateľa a aj potenciálneho voliča tak vážiť, že mu poskytnú pravdivé a vecné informácie. Nie je to ich povinnosť, je to ich právo a mnohé strany ho využili.

Žvach, HZDS: Nie cez médiá!

Aj v Mečiarovom hnutí nám prisľúbili urýchlené zodpovedanie. Dva dni sme počúvali, že na odpovediach sa usilovne pracuje. Bolo nám dokonca povedané, že pán Jasovský, ktorý má tieto veci v hnutí na starosti, už-už pošle odpovede na náš e-mail. Po dvoch dňoch telefonátov a presviedčaní nám odpoveď konečne prišla. Hovorca hnutia Igor Žvach nás štyrmi vetami poinformoval, že správu o hospodárení odovzdávajú ministerstvu financií i Národnej rade. „Preto nevidíme dôvod prezentovať cestou médií podrobné údaje, ktoré požadujete a ktoré sa navyše týkajú aj iných právnických, prípadne fyzických osôb.“

Právne je teda všetko v poriadku. A čo volič? Ako sa pozerá na fakt, že strana, ktorú volil, sa v otázke peňazí a majetkov len alibisticky vykrúca? Azda nemá právo vedieť, koľko nehnuteľností vlastní strana či hnutie, ktorej dal svoj hlas? „V hnutí s najväčšou demokraciou na svete“, ako ju pomenoval Tarčák, tvrdia, že všetko bude v správe.

V tejto súvislosti je zaujímavé, že predstaviteľom niektorých strán nerobilo najmenší problém na naše otázky odpovedať. Priznali sa k majetku, povedali, koľko peňazí dostali od štátu i od sponzorov. V HZDS sú otázky o majetkoch už dávnejšie tabu. Stačí sa jeho predsedu opýtať, odkiaľ zobral peniaze na Elektru a hneď aj vám jednu…

Semanická, ANO: Mzdu poberá, ale členka nie je

Aliancia nového občana, podobne ako SMK, dala stranícke peniaze do rúk žene. Riaditeľka odboru ekonomiky a logistiky Helena Semanická s nami komunikovala veľmi ochotne a milo. V strane pracuje od júna 2001, riaditeľkou pre ekonomiku a logistiku sa stala vo februári minulého roku. „Za vykonanú prácu poberám mzdu, nie som členkou ANO.“ Odpovede na ostatné otázky vraj nájdeme vo výročnej finančnej správe. „Našou povinnosťou je zverejniť výročnú finančnú správu na vlastné náklady v médiách.“ Po vzore HZDS nám nepovedala nič viac. A čo ostatní?

Šrank, KDH: Firma nám dala milión

Riaditeľ rozpočtovej správy Martin Šrank je v hnutí od jeho založenia, no stranícku kasu má v rukách pár mesiacov. Funkcia „financmajstra“ v KDH nie je platená, napriek tomu sa do nej Šrank prihlásil sám. „Mojou úlohou je zabezpečiť materiálnu stránku života KDH.“ Ak by ktokoľvek z hnutia potreboval súrne kúpiť napríklad nový počítač, musí to on odobriť. „Idú cezo mňa fakticky všetky nákupy, vari až na úplné drobnosti.“

Správa majetku politickej strany nie je jednoduchá, veď ide o veľké peniaze. „Za bežný rok minieme asi 12 – 15 miliónov korún. Od štátu sme na toto volebné obdobie dostali 58 miliónov, časť príjmov máme aj od sponzorov.“ Za posledný rok im jedna firma dala milión korún. Jej meno bude zverejnené vo finančnej správe.

KDH nemá žiadny nehnuteľný majetok. Na účtoch majú okolo päť miliónov korún, strane patrí aj desať osobných automobilov. Osobný Šrankov majetok je štandardný: „Štvorizbový byt v Leviciach, auto Renault Thalia a garáž. To všetko spolu s manželkou.“ Negatívnych reakcií sa pri nástupe neobával a o Palackovi tiež vie svoje. Pre poriadok vo financovaní strán do budúcnosti vidí len jednu cestu. „Jediné rozumné riešenie je zvýšenie hodnoty hlasu vo voľbách z dnešných 60 korún minimálne na 150 korún za hlas.“

Jača, KSS: Dve autá a rozmnožovacia technika

Za hospodárenie strany zodpovedá u komunistov jej tajomník Ladislav Jača. „Za pokladníka ma navrhol sekretariát strany, vo funkcii som od decembra 2002.“ Napriek funkcii pokladníka sa však účtovníctvom v strane nezaoberá. „Zodpovedám za prípravu dokladov pre organizáciu, ktorá pre nás účtovníctvo vedie.“

Komunisti môžu na časy, keď spravovali miliónové majetky, už len s nostalgiou spomínať. Strana, ktorá vo voľbách získala asi sedem percent, má vraj dnes na účte necelých päťtisíc korún. Ak by chceli kúpiť napríklad nový počítač, nákup musí odobriť predsedníctvo ústredného výboru. „Vlastníme dve autá a rozmnožovaciu techniku.“ Dary od sponzorov vraj nikdy nedostali, finančne im však pomáha istá účtovnícka firma. Úspech v posledných voľbách im výrazne pomohol naplniť stranícku pokladňu. „Od štátu sme dostali asi štyridsaťtri miliónov, za bežný volebný rok minieme viac ako dva milióny.“

Financovanie politických strán sa stále podrobuje kritike. Riešenie vidia komunisti v prijatí nového zákona, ktorý by zahŕňal skúsenosti z ostatných krajín. Meno pokladníka sa na Slovensku často spája s Gabrielom Palackom. Jača sa pri nástupe do funkcie neobával negatívnych reakcií. Ak sa opýtame na jeho vzdelanie a majetkové pomery, je stručný: „Som ekonóm, mám trojizbový byt. Môj majetok je v hodnote tohto bytu spolu so zariadením.“

Cséploová, SMK: Najviac od štátu

V SMK pokladníka nemajú, peniaze má na starosti hospodárka Eva Cséploová: „Hospodárka strany je poverená vedením agendy a účtovníctva. Tiež vypracúva správu, ktorá sa potom predkladá vedeniu.“ Príjmy čerpajú z troch zdrojov – z rozpočtu, členských príspevkov a od sponzorov. Najviac peňazí majú od štátu. „Táto suma na tento rok činí zhruba 15 miliónov korún, ročne minieme asi 12 miliónov. Maximálny finančný dar od sponzora bolo tridsaťtisíc korún, darcov však sami neoslovujeme.“

SMK rozhodne nepatrí medzi chudobné strany. Podľa slov Cséploovej im toho patrí dosť. „Strana vlastní hnuteľný i nehnuteľný majetok. Máme vlastnú budovu, dopravné prostriedky, kancelárske stroje a zariadenia vo výške necelých deväť miliónov korún.“ Šafárenie s peniazmi im nehrozí: „Čerpanie, efektívnosť a účinnosť hospodárenia kontroluje deväťčlenná finančná a kontrolná komisia.“

Na otázky o svojich majetkových pomeroch nám pani Cséploová neodpovedala. Vraj strana majetok svojich zamestnancov neoveruje.

Kucej, SDKÚ: Ročný chod 12 miliónov

Jednoznačne najhorúcejšie kreslo pokladníka majú v SDKÚ. Igora Kuceja zvolilo do funkcie hlavného pokladníka stranícke prezídium. „V čase zakladania strany som bol zástupcom riaditeľa ústrednej kancelárie SDKÚ, takže členovia prezídia ma poznali. Myslím, že došlo k všeobecnej zhode.“ Po Palackovom pôsobení sa z kresla pokladníka v najsilnejšej vládnej strane stala doslova jama levova. Kucej tvrdí, že strach z pôsobenia vo funkcii nemal a dokonca za ňu ani neberie žiadny plat!

„V strane sú platení len funkcionári na ústrednej a krajskej úrovni, moja funkcia platená nie je.“

Hlavný pokladník má u dzurindovcov na starosti hlavne rozpočet strany a finančnú správu. Môže sa zúčastňovať aj na zasadnutiach revíznej komisie. SDKÚ rozhodne nepatrí medzi chudobné strany, po nedávnych voľbách získala aj majetok bývalej DÚ. Kucej však konkrétnu hodnotu majetku nepovedal. „Najväčším nehnuteľným majetkom je budova na Medenej ulici v Bratislave.“ Automobily vraj patria lízingovým spoločnostiam, vo vlastníctve majú časť výpočtovej techniky. Úvery SDKÚ nekvária? „Pôžičky máme vo výške, ktorá je primeraná finančným tokom plynúcim zo štátneho rozpočtu.“ Konkrétne číslo Kucej zase neuviedol. Koľko má strana v hotovosti, sa vraj nedá odpovedať: „S hotovosťou hospodária ústredné, krajské i miestne zväzy samostatne.“ A z akých zdrojov berú peniaze? „Najviac nám pomáhajú fyzické osoby príspevkami v malých sumách.“

Dzurindova strana minie ročne na svoj bežný chod asi dvanásť miliónov korún.

TOMÁŠ HOLETZ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 861
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 734
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 002
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 793
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 341
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Godzilla a Kong sú osvedčená dvojka

Oddychovka, ako sa patrí.


Prezidentský kandidát Ivan Korčok počas zhromaždenia v Bratislave.

Voliči v prvom kole vyslali signál, že nechcú politiku korupcie a lži.


Neprehliadnite tiež

Ruský prezident Vladimir Putin.

Ruská armáda však zostrelí stíhačky, ktoré Západ dodá Ukrajine.


TASR
Ilustračná fotografia.

Ruský prezident zapálil minulý týždeň sviečku za obete v moskovskom kostole.


TASR
Kremeľ v Moskve.

Farovskú predviedli na výsluch kvôli položeniu kvetov na Navaľného hrob.


TASR
Príslušníci pakistanských bezpečnostných síl.

Otec a syn pred vyšetrovateľmi vyhlásili, že obaja dievča roky znásilňovali.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský by bol už ako 20-ročný najväčšou hviezdou reprezentácie.


Petra Vlhová dostala ďalšieho soba za triumf v slalome vo fínskom Levi.

Dokážete odpovedať správne na všetkých 10 otázok?


Tréner HKM Zvolen Norbert Javorčík.

Po výmene trénera nastal určitý zmätok, s hráčmi to zamávalo, priznal Zuzin.


TASR
Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Renáta Jamrichová postúpila v Egypte do štvrťfinále turnaja ITF.


SkryťZatvoriť reklamu