SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Kde bývajú diplomati, ako sa im na Slovensku žije

Na území Slovenska je vyše sto veľvyslanectiev z krajín celého sveta. Pracujú v rôznych priestoroch. Veľvyslanci majú odlišné nároky na súkromie a pohodlie bývania. Niektorí sa uskromnia v diplomatických bytoch, iní potrebujú na život honosné vily. Viacer


Prvé jarné dni sa rozhodli využiť na kubánskej ambasáde pracovne, v čase našej návštevy mali okná pootvárané, okolo vily chodila upratovačka s vedrom v ruke a umývala okenice. Na naše otázky nereagovala, len sa občas obzrela, zakašľala a pracovala ďalej.


Na území Slovenska je vyše sto veľvyslanectiev z krajín celého sveta. Pracujú v rôznych priestoroch. Veľvyslanci majú odlišné nároky na súkromie a pohodlie bývania. Niektorí sa uskromnia v diplomatických bytoch, iní potrebujú na život honosné vily. Viacerým sa u nás tak zapáčilo, že si dokonca stavajú luxusné sídla za desiatky miliónov korún. Najviac ich vídať v lokalite pod bratislavským Slavínom, v štvrti slovenských boháčov.

Rezidencia Českej republiky: veľkoryso riešená


Česi využili na rezidenciu budovu bývalej materskej škôlky a prestavali ju na honosné sídlo veľvyslanca. Spredu pôsobí skromne, v skutočnosti je veľkoryso riešená. Na snímke hore ambasáda ČR.

Veľvyslanectvo Českej republiky sídli v centre Bratislavy na Hviezdoslavovom námestí. Ambasádor spoza rieky Moravy Rudolf Slánský býva vo vile nad mestom. K rezidencii trvá cesta autom asi pätnásť minút. Ide o budovu niekdajšej materskej škôlky a je z nej nádherný výhľad na slovenskú metropolu. Okolie príbytku zároveň skrášľujú terasovité záhrady plné zelene.

Budova je natretá bielou farbou, vďaka množstvu okien je presvetlená. Návštevníka zaujme aj neobyčajné architektonické riešenie – strecha je zaujímavým spôsobom presklenená, pri vchode sa pyšne vyhrievajú dva oceľové levy. Od ulice pôsobí vila síce skromným dojmom, no ak zídete po strmých schodoch nižšie, veľkosťou prekvapí.

Komu rezidencia patrí: Je vo vlastníctve českej ambasády, podľa pracovníkov veľvyslanectva ju zástupcovia Českej republiky kúpili a kompletne zrekonštruovali pred piatimi rokmi.

Ako je zabezpečený Rudolf Slánský: Jediná kamera v objekte je inštalovaná pri hlavnom vchode, pozemok je obkolesený vysokým múrom. Ani pred českou ambasádou v centre sme nezaznamenali zvýšené bezpečnostné opatrenia.

Rezidencia Indonézie: v prenájme od kresťanov

Súčasný indonézsky veľvyslanec pôsobí na Slovensku relatívne krátko. Rezidenciu na Palisádach však zaobstaral už jeho predchodca, veľvyslanectvo ju má prenajatú šesť rokov. Do práce to nemá ambasádor ďaleko, nám sa trasu podarilo zvládnuť za päť minút. Dom stojí v radovej zástavbe, no od ostatných sa výrazne líši – na jeho prednej stene je umiestnený štátny znak, objekt sleduje niekoľko kamier. Podľa kovového orla by sa dala presne určiť príslušnosť ku krajine, okoloidúceho však môže ľahko popliesť zástava, visiaca na neďalekom stožiari. Nejeden turista prechádzal okolo v domnienke, že našiel poľské veľvyslanectvo. Na tabuľke pri vchode si potom s údivom prečítal oznam, že na tejto adrese sídlo ktosi úplne iný. Indonézia má totiž zástavu podobnú tej poľskej, len je akoby otočená hore nohami.

Komu rezidencia patrí: Na počudovanie je táto budova majetkom slovenského biskupského úradu, ktorý ju veľvyslanectvu najsilnejšej moslimskej krajiny sveta prenajíma.

Ako je chránený Bintang P. Simorangkir: Indonézania stavili v otázke bezpečnosti na kamery, objekt rezidencie i veľvyslanectva monitoruje množstvo kamier. Sledujú všetky vchody, neďaleké parkovisko i cestu pred domom.

Rezidencia Írov: v národných farbách

Veľvyslanec z krajiny dobrej whisky pôsobí u nás od novembra 2001. Jeho rezidencia nepatrí medzi najväčšie, no je o to viac nápaditá. Aj pri farebnom zlaďovaní zrejme brali do úvahy národné farby Írska – fasáda je žiarivo biela, zábradlie natreté na zeleno. Okolo vily nechýba zeleň.

Komu budova patrí: Íri majú rezidenciu prenajatú od správy služieb diplomatického zboru.

Ako je chránený Thomas Lyons: Svoj úrad má v centre Bratislavy, veľvyslanectvo sídli v hoteli Carlton. Rezidencia sa nachádza na Palisádach len kúsok od ruskej rezidencie a priamo oproti tej francúzskej. Napriek tomu, že na Slovensku pred časom zatkli niekoľko príslušníkov Írskej republikánskej armády (IRA), na prvý pohľad žiadne zvláštne prvky bezpečnosti nevidno. Objekt je zabezpečený porovnateľne s tým francúzskym. Napokon, obe vily stoja dokonale ukryté v jednej slepej uličke.


Krásne sídlo francúzskeho veľvyslanca (dole, hore veľvyslanectvo) neslúži len na súkromné bývanie. Konajú sa tu aj významné recepcie, obedy či stretnutia.

Rezidencia Francúzov: rodinná

Sídlo francúzskeho veľvyslanca patrí jednoznačne medzi tie najkrajšie. Hoci stojí neďaleko centra Bratislavy, pred zrakmi zvedavcov je dobre ukryté v úzkej uličke neďaleko sídla ruského kolegu. Budovu v roku 1996 kompletne zrekonštruovali, o čom svedčí nová strecha i žiarivo žltá fasáda. Celkovo pôsobí príjemným až rodinným dojmom. Vedľa je pestovaná záhrada, množstvo kríkov i kvetín. Na rozdiel od iných rezidencií sa francúzska nepotrebuje chrániť vysokým nepreniknuteľným plotom, aj ohrada je estetická a celkový dojem nekazí. Z okna francúzskeho veľvyslanca vidno ulicu no najmä ambasádu inej krajiny, Írska. V čase našej návštevy malo írske veľvyslanectvo doširoka pootvárané okná, zrejme už začali s jarným upratovaním, u Francúzov bol pokoj.

Komu rezidencia patrí: Budova je už desať rokov vo vlastníctve francúzskeho štátu.

Ako je chránený Georges Vaugier: Nebyť veľkej francúzskej zástavy, budova by ničím nepripomínala rezidenciu veľvyslanca. V objekte sme si nevšimli žiadne kamery, žiadne bezpečnostné zariadenia. Masívnejšia ohrada dokonca chráni mnohé iné rodinné domy v tejto lokalite. Francúzi sa asi neboja nikoho.

Veľvyslanectvá Belgicka a Holandska: v tej istej budove

Veľvyslanectvá oboch krajín sídlia v tej istej budove. Je síce staršia, ale nedávno bola zrekonštruovaná. Fasáda vhodne ladí so stavebným štýlom domu, nechýba tu veľké parkovisko so samostatným vstupom. Na pozemku stoja stožiare s belgickou i holandskou zástavou, nechýba ani vlajka Európskeho spoločenstva. Napriek krásnemu prostrediu tu však veľvyslanci nebývajú, obaja majú vlastné rezidencie, no zatiaľ ich nechcú lokalizovať.

Komu budova patrí: Obe ambasády majú v budove prenajaté priestory od súkromnej osoby.

Ako sú chránení Francois del Marmol a L. L. Stokvis: Belgicko ani Holandsko nie sú konfliktnými krajinami, napriek tomu je ochrana ich budovy na slušnej úrovni. Vstup chráni bezpečnostný systém, priestor pri bráne sleduje kamera. Veľvyslanectvo stojí v zadnej časti pozemku, čiastočnou prekážkou pre prípadného útočníka by preto mohli byť aj vysoké stromy brániace dobrému výhľadu.

Rezidencia Ruskej federácie: dobre zašitá

Len desať minút pešej chôdze postačí na to, aby ste sa od sídla slovenského prezidenta dostali k rezidencii veľvyslanca Ruskej federácie. Veľvyslanec z krajiny, kde nedávno včera znamenalo zajtra, má na rozdiel od kolegov výhodu – do práce sa veľmi nenacestuje. Býva totiž v súkromnej rezidencii, ktorá stojí na rovnakom pozemku ako veľvyslanectvo, v tichej uličke bratislavských Palisád. Od ulice delí budovu veľký park, v ktorom stojí niekoľko statných smrekov. Tie tvoria ideálnu bariéru a zároveň počuť, že sa stali domovom pre mnoho vtákov. Okrem stromov chráni pozemok aj vysoký plot, pohyb pred hlavným vchodom sledujú kamery a často aj ostrí muži, postávajúci pred bránou či posedávajúci v aute. Napriek nášmu fotografovaniu však z neho ani z budovy nik nevyšiel.

Komu rezidencia patrí: Veľvyslanectvo, rezidencia i pozemok sú v súkromnom vlastníctve Ruskej federácie.

Ako je chránený Alexej N. Borodavkin: Ruský veľvyslanec je zabezpečený dobre. Vchod sleduje niekoľko kamier, pozemok je chránený vysokým plotom. V súvislosti s irackou krízou nezaznamenali žiadne zvýšenie bezpečnostných opatrení.

Rezidencia Kuby: pre materskú opustená

Kubánska veľvyslankyňa Karidap Jamira Cueto pracovala na Slovensku asi pol roka. Bývala v súkromnej rezidencii na Bôriku v jednom z mnohých diplomatických bytov, ktorý upravili jej potrebám. Momentálne sa vrátila na ostrov slobody, kam odišla porodiť svoje dieťa. Zastupuje ju chargé d‘affairs Jose Garcia Herera, ktorý vlastnú rezidenciu nemá, býva preto v služobnom byte priamo v budove ambasády. Podobne ako iné veľvyslanectvá, aj to kubánske si našlo sídlo pod Slavínom. Už prvý pohľad na budovu naznačí, že tu nebýva nik obyčajný – fasáda je svetlej farby, okná sú tmavé. Len na predných stenách už kde-tu odpadávajú malé obkladačky. V malej záhrade okrem zelene nechýba stožiar, na ktorom veje kubánska vlajka.

Komu rezidencia patrí: Zástupcovia Kuby majú budovu prenajatú od Správy služieb diplomatického zboru.

Ako je strážený zástupca Fidela Castra: Castro svojho veľvyslanca na Slovensku momentálne nemá. Funkciu tu vykonáva len chargé d‘affairs so svojím aparátom, no ten o svoju bezpečnosť asi strach nemá – zabezpečenie veľvyslanectva je priemerné, sledovanie kamerami chýba úplne.

Najobľúbenejšie sú Palisády a Slavín

Riaditeľ právneho odboru Správy slovenského diplomatického zboru TOMÁŠ SZABO odpovedal na otázky SME.

Koľko je na Slovensku veľvyslanectiev a koľko rezidencií veľvyslancov?

„V kompetencii Správy slovenského diplomatického zboru je asi desať veľvyslanectiev a približne šesť rezidencií. Krajiny a veľvyslanci si samozrejme môžu budovy prenajať alebo kúpiť aj od súkromnej osoby. Ak by ktokoľvek vlastnil nehnuteľnosť, ktorá sa veľvyslancovi zapáči, môže sa s ním dohodnúť na kúpe či prenájme. V tomto smere je u nás úplná voľnosť.“

Na aké obdobie sa sídla prenajímajú napríklad od vás?

„Závisí to od dĺžky pôsobenia veľvyslanca u nás a od záujmu dotyčnej krajiny etablovať sa u nás. Niektoré sú tu desiatky rokov.“

Aké podmienky si kladú diplomati pri výbere?

„Za tradičné miesto sídiel diplomatov sa považuje oblasť Horského parku, pod Slavínom a nad Palisádami. Budovy musia spĺňať určitú typológiu v rámci medzinárodných pravidiel a zvyklostí, teda by mali byť rozdelené na súkromnú a hosťovskú časť.“

Prečo je najobľúbenejší práve Slavín?

„Vyvíjalo sa to už historicky. Oblasť sa považuje za najlukratívnejšiu časť mesta a cudzie štáty majú záujem bývať v najluxusnejšej štvrti.“

Sú nejaké sídla aj mimo Bratislavy?

„Sú, v Liptovskom Mikuláši, v Košiciach. Štandardne sú však všetky významné v Bratislave.“

(th)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. Päť chýb pri zateplení strechy
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 9. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 10. Bezbariérové vozidlo
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 898
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 872
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 14 657
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 605
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 686
 6. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 11 253
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 591
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 544
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 367
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 138
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Slovensko má denné maximum nakazených, v hre je lockdown (minúta po minúte)

Nakazených koronavírusom na Slovensku je 25 100 osôb. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 98 obetí.

Premiér Igor Matovič po stredajšom rokovaní vlády.
Česko má najvyššie tempo nárastu šírenia nákazy spomedzi okolitých krajín.

Čo musíte vedieť o celoplošnom testovaní? Ministerstvo zverejnilo postup

Testovanie na koronavírus sa uskutoční počas troch víkendov.

Testovanie ľudí pred nemocnicou na Kramároch.
Stĺpček Osmelené

Odporný boj o maternice sa nekončí. Dáme si polročnú pauzu a začneme odznova

Záborská avizuje, že sa nevzdáva.

Soňa Jánošová

Neprehliadnite tiež

Česko má najvyššie tempo nárastu šírenia nákazy spomedzi okolitých krajín.

Koronavírus vo svete: Viaceré európske krajiny hlásia denné rekordy

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v zahraničí?

Ilustračné foto.

Ženevské rokovania o Líbyi priniesli pokrok

Znepriatelené strany sa dohodli na otvorení pozemných a leteckých trás.

Šéfka Podpornej misie OSN v Líbyi Stephanie Williamsová.

Poľskí akademici sa búria proti novému ministrovi školstva

Petíciu proti novému ministrovi podpísalo už viac ako dvetisíc akademikov.

Poľský minister školstva Przemyslaw Czarnek.