Moskva 22. marca (TASR) - Desiatky čečenských povstalcov dnes zložili zbrane počas vojenskej slávnosti, ktorá mala podporiť normalizáciu života v tejto vojnou zmietanej krajine v predvečer referenda o ústave juhoruskej republiky. Slávnostné odovzdávanie zbraní malo podľa agentúry AP ukázať, že Čečensko je po takmer desaťročí vojny a bezprávia na ceste k normalizácii.
Na slávnostnom zložení zbraní 46 povstalcov sa v čečenskej metropole Groznyj zúčastnili ruskí a promoskovskí čečenskí predstavitelia. Všetkých 46 povstalcov dostalo amnestiu a nebudú ich trestne stíhať.
Dnešné slávnostné odovzdávanie zbraní sa uskutočnilo deň pred hlasovaním obyvateľov Čečenska o novej ústave, ktorá má posilniť zväzky odštiepeneckej republiky s Ruskou federáciou a uvoľniť cestu pre voľby nového prezidenta a parlamentu. Ruský prezident Vladimir Putin označil referendum za súčasť politického procesu normalizácie.
Podľa informácií volebnej komisie v Groznom bude na priebeh referenda dozerať asi 50 zahraničných pozorovateľov. Okrem iného sa očakáva príchod zástupcov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Ligy arabských štátov.
Napriek tomu prípravy na ľudové hlasovanie sprevádza násilie, ktoré si dnes vyžiadali najmenej dva životy, keď obrnený vojenský transportér explodoval po tom, čo nabehol na pozemnú mínu v hlavnom meste Groznyj. Pri útoku zahynul jeden vojak a civilista v okoloidúcom aute. Výbuch zranil ďalšie štyri osoby.
Ruská televízna stanica TVS priniesla informáciu, že v noci nadnes sa štyri vojenské stanovištia v groznianskom obvode Staropromyslovskij stali cieľom ostreľovania. Neuviedla však informácie o zranených alebo obetiach.
Aj napriek týmto informáciám miestni predstavitelia tvrdia, že republika je na referendum pripravená. Podľa čečenského premiéra Anatolija Popova nikto nenavrhol žiadne výnimočné opatrenia - zákaz vychádzania alebo iné kroky.
Úrady dnes dokonca demonštratívne zorganizovali futbalový turnaj o Pohár znovuzrodenia Čečenska, na ktorom sa zúčastnili mužstvá promoskovskej vlády, bezpečnostných zložiek a novinárov.
V juhoruskom Čečensku sa už dávnejšie skončili rozsiahle vojenské operácie, avšak útoky malých povstaleckých skupín proti ruským vojskám pokračujú. Ruské jednotky sa z Čečenska stiahli po porážke v prvej vojne z rokov 1994-96. Do kaukazskej republiky sa vrátili v septembri 1999, keď čečenskí rebeli prenikli do susedného ruského regiónu, a po sérii bombových útokov, pri ktorých v Moskve zahynuli tri stovky osôb. Moskva pripisuje atentáty na obytné domy separatistickým povstalcom.