Hamburg 19. marca (TASR) - Ústavné referendum v Čečensku, naplánované na budúcu nedeľu, môže mať nebezpečné dôsledky pre Rusko a spôsobiť vojnu v celom severokaukazskom regióne, varujú vplyvní ruskí politici Grigorij Javlinskij a niekdajší predsedsa ruského parlamentu Ruslan Chasbulatov. O aktuálnom dianí na ruskej vnútroplitickej scéne informuje nemecký spravodajský magazín Der Spiegel.
Kremeľ na jednej strane zdôrazňuje, že plánovaným referendom chce pripraviť cestu pre slobodné voľby a "širokú autonómiu" Čečenska. V zakaukazskej republike, patriacej stále k Rusku je však aj naďalej rozmiestnených 80.000 vojakov, ktorí zvádzajú ťažké boje s partizánmi "odštiepeneckého" prezidenta Aslana Maschadova, pripomína Der Spiegel.
Vedenie ruskej armády nedávno len nerado priznalo, že ruským vojakom sa "stále nepodarilo rozbiť veliteľskú štruktúru bánd." U Čečenov vyvoláva nedôveru skutočnosť, že civilná správa, ktorú Rusi vybudovali, je kamuflážou. Aj nový čečenský premiér, ktorého vymenovali po naliehaní prezidenta Vladimíra Putina, je mužom ruskej tajnej služby FBS, rovnako ako primátor Grozného. Problémom je aj samotné referendum: voliči majú rozhodnúť len o jednom variante ústavy, chýba akákoľvek verejná diskusia. Počet 537.000 zapísaných voličov je podľa pozorovateľov absolútne nereálny a nepravdivý. Moskva údajne vpašovala do zoznamu mená 38.000 ruských vojakov. Takéto triky a machinácie boli hlavným dôvodom, kvôli ktorému sa Rada Európy a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe rozhodla, že na referendum nevyšle nijakých pozorovateľov. O absurdnosti moskovského režimu v Čečensku hovoria najlepšie slová Putinovho dôverníka Dmitrija Rogozina, ktoré povedal počas nedávnej návštevy Berlína. "Môžem Vás ubezpečiť, že pokiaľ by mohli Rusi hlasovať o tom, či Čečensko má zostať časťou ruskej federácie, bola by prevažná väčšina voličov proti," uzatvára Der Spiegel.