erencii o medzinárodnej bezpečnostnej politike, ktorá pokračovala druhým dňom v Mníchove.
Ivanov ponúkol rozhovory o výraznom znížení strategických jadrových zbraní, ak Washington od svojich plánov upustí. "Porušenie dohody o protibalistických strelách vyústi do anihilácie celej štruktúry strategickej stability a vytvorí predpoklady pre nové preteky v zbrojení, vrátane súperenia vo vesmíre," vyhlásil Ivanov, čím jednoznačne narážal na administratívu nového amerického prezidenta Georgea W. Busha.
Podľa bezpečnostných analytikov ak by Spojené štáty nakoniec rozmiestnili svoj zamýšľaný obranný systém (NMD), došlo by k porušeniu Dohody o protibalistických strelách z roku 1972 medzi USA a vtedajším Sovietskym zväzom.
"Obrana pred takzvanými červenými krajinami, aby som použil americkú terminológiu, môže mať aj efektívnejšiu podobu z hľadiska nákladov i z hľadiska následkov, a to prostredníctvom politického úsilia," zdôraznil Ivanov. Dodal, že udalosti v Severnej Kórei sú jasným dôkazom toho, že takýto spôsob je možný, pretože situácia pred rokom tam bola neporovnateľne horšia než dnes.
Sergej Ivanov predniesol svoje stanovisko deň po vystúpení amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, ktorý zopakoval, že Washington má v úmysle vytvoriť a rozmiestniť svoj protiraketový štít aj napriek námietkam svojich európskym spojencov, Ruska a ďalších krajín.