Paríž/Janov 23. júla (TASR) - Správou o úmrtí mladého talianskeho antiglobalistu Carla Giulianiho a uvedením počtu zranených uvádzajú dnes francúzske denníky bilanciu summitu siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta a Ruska (G8), ktorý sa konal v dňoch 20.-22. júla v talianskom prístavnom meste Janov.
S chudobnou bilanciou sa skončil summit G8, ktorý bol poznačený smútkom z násilností, uvádza v dnešnom čísle denník Le Figaro. Pri zrážkach s talianskymi poriadkovými silami bolo celkovo zranených 500 ľudí. Noviny zdôrazňujú, že v mnohých otázkach sa prezidenti a predsedovia vlád G8 nezhodli. Naopak, medzi minimum, v ktorom mali spoločný názor je fakt, že v budúcnosti sa summity G8 nevyhnú zoštíhleniu.
Budúce stretnutie G8 v kanadskom lyžiarskom stredisku Kananaskis, podotýkajú noviny. Kanadský premiér Jean Chrétien novinárom vopred oznámil: "Ak chcete prísť do Kanady, prineste si so sebou spací vak." Podľa Chrétiena sa summit G8 vráti k pôvodnému zámeru summitov.
Keď bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard dďEstaing v roku 1975 inicioval myšlienku neformálnych stretnutí, priemyselne vyspelých krajín bolo päť - USA, Japonsko, Nemecko, Veľká Británia a Francúzsko. Skupina G5, ktorá sa prvýkrát stretla "pri krbe" v Rambouillet, sa postupne stala G7, keď k ekonomicky silným pribudli Taliansko a Kanada. G7 v roku 1997 pribrala Rusko a stala sa G8. Členmi skupiny sa stali aj predseda Európskej komisie a za Európsku úniu prezident krajiny, zabezpečujúcej rotujúce predsedníctvo únie. píše Le Figaro.
Počet členov jednotlivých delegácií sa rozrástol, zvýšili sa náklady na organizovanie summitov. Gigantické rozmery nadobudol summit v japonskej Okinave v roku 2000, keď náklady naň predstavovali 766 miliónov dolárov. Janovský summit stál 110 miliónov dolárov, uvádza Le Figaro.
Denník Libération tiež konštatuje, že summit G8 sa skončil s tragickou bilanciou - jeden mŕtvy, takmer 600 zranených a vyše 80 obchodov zničených. Francúzske noviny uviedli názor talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, podľa ktorého bezpečnostný systém nepreukázal veľké nedostatky. Berlusconi dodal: "Škoda, že verejnosť dostala prostredníctvom tlače a televízie správy o násilí, neporiadku a demonštráciách, lebo G8 odviedla dobrú prácu."
Denník Le Monde v spojitosti s akciami antiglobalistov si všíma vyjadrenie francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca. Prezident uviedol, že 120.000-150.000 ľudí by sa nezhromaždilo, keby neexistovalo niečo, čo mobilizuje ich myslenie a srdce. Vedúci predstavitelia krajín to musia zohľadniť. Prezident Chirac uviedol, že ak majú antiglobalisti strach alebo cítia úzkosť, treba to zobrať na vedomie, uzatvára Le Monde.