Viedeň 17. marca (TASR) - Rakúski zdravotníci si dnes večer vydýchli. Podozrenie, že 51-ročná občianka alpskej republiky, ktorá sa v nedeľu večer vrátila z Číny cez Frankfurt nad Mohanom do vlasti, trpí na novú formu zápalu pľúc, tzv. Ťažký akútny respiračný syndróm (SARS), sa totiž nepotvrdilo.
Žena sa z letákov na viedenskom letisku dozvedela o novej epidémii a keďže už v ázijskej krajine ochorela a neskôr dostala aj horúčku, sama navštívila lekára.
Ako však ukázalo skúmanie kauzy, spomínaná žena sa nenachádzala v inkriminovanej čínskej oblasti, ale v regióne vzdialenom asi 1000 km. Či ochorela na chrípku alebo trpí na klasický zápal pľúc, ukáže ďalšie vyšetrenia.
Rakúski zdravotníci varovali dnes aj pred zbytočnou panikou upozorňujúc, že pobyt pod jednou strechou s infikovanou osobou, a to bez úzkeho kontaktu s ňou, ako je tomu počas diaľkových letov, podľa doterajších poznatkov nepostačuje na šírenie nákazy.
Viedenské ministerstvo zdravotníctvo vyzvalo letecké spoločnosti, aby na výskyt pasažierov, u ktorých jestvuje podozrenie na nákazu, ohlásili na cieľové letisko ešte pred pristátím, čo by znížilo riziko nakazenia ďalších osôb.
SARS sa dnes stal aj jednou z hlavných tém účastníkov kongresu zdravotníkov európskych úradov leteckého dozoru, pilotných zoskupení, leteckých spoločností a iných inštitúcií leteckej prepravy. Viedenské rokovanie je venované problematike zjednotenia zdravotníckych požiadaviek na pilotov.
Počet prípadov netypického zápalu pľúc, ktorý sa rozšíril z Vietnamu, Singapuru, či Hongkongu aj do Európy, sa odhaduje medzičasom na 300-500. Deväť z pacientov ochorenie, proti ktorému je tradičná liečba neúčinná, neprežilo.