Vedci zostrojili jednoduchý a pomerne lacný prístroj, ktoý možno umiestniť do obyčajnej meteorologickej družice a ktorý meria slnečné žiarenie, odrážajúce sa od zemského povrchu.
Pri konštrukcii prístroja využili vedci poznatok, že pred každým zemetrasením nastávajú rozsiahle zmeny tlaku vo vnútri povrchového obalu našej planéty, zemskej kôry. Pod vplyvom týchto tlakových zmien prichádza k merateľným výkyvom elektrického poľa Zeme, ktoré sa prejavujú takzvaným baroelektrickým efektom. Keďže si len ťažko možno predstaviť, že by sa na celej zemeguli zriadila sieť staníc na stále meranie elektrického poľa zeme a na vyhodnocovanie získaných údajov, navrhli ruskí vedci riešiť problém okľukou.
Už dávnejšie sa zistilo, že zmeny v elektrickom poli Zeme polarizujú slnečné svetlo, odrážajúce sa od zemského povrchu. Pokiaľ by teda bolo možné napríklad pomocou meteorologických družíc merať a pravidelne vyhodnocovať vzorky odrazeného slnečného žiarenia, bolo by možné podľa ruských vedcov predpovedať aj zemetrasenia a častokrát zachrániť tisíce ľudských životov.