Helsinki/Rím 14. marca (TASR) - Fínsko a Taliansko dnes Európskej únii navrhli spoločný kompromis v otázke zriadenia Úradu pre potravinovú bezpečnosť EÚ (EFSA).
Obe krajiny tak došli ku kompromisu po viac ako roku a pol sporov, v rámci ktorých napríklad taliansky premiér Silvio Berlusconi verejne vyhodil Fínom na oči, že ani nevedia, čo je to prosciutto.
Európska komisia a parlament už dlhšie zdôrazňujú potrebu vybudovania takejto inštitúcie v dôsledku takých káuz ako choroba šialených kráv, či slintačka a krívačka a hľadajú najvhodnejšie sídlo, pričom medzi kandidátov zaradili španielsku Barcelonu, fínske Helsinki, francúzske Lille a taliansku Parmu. Helsinki mali oproti ostatným kandidátom výhodu v tom, že Fínsko nie je sídlom nijakej európskej inštitúcie.
Rím už dlhšie vynakladá diplomatické úsilie na to, aby presvedčil EK o vhodnosti Parmy. Mesto je okrem iného metropolou fajnšmekrov, pretože sa tu vyrába svetoznáma parmská šunka Prosciutto di Parma a rovnako slávny syr parmezán - Parmigiano Reggiano. V oblasti potravinárskeho priemyslu je len v Parme zamestnaných približne 22.000 ľudí. V meste sídli univerzita, ktorá pripravuje odborníkov pre oblasť potravinárstva. Laboratóriá kontrol kvality potravín patria podľa talianskych údajov k najmodernejším na svete. V Parme sa každoročne konajú viaceré medzinárodné potravinárske veľtrhy.
Fínsky premiér Paavo Lipponen dnes vysoko ocenil spoločný taliansko-fínsky návrh, pričom zdôraznil, že malí a veľkí členovia EÚ sa dokážu dohodnúť na kompromise.
V rámci tohto plánu by sa Helsinki stali sídlom EFSA a mali na starosť hygienicko-zdravotnú stránku, zatiaľ čo administratívne záležitosti ako napríklad vydávanie certifikátov o pôvode by zabezpečoval úrad v Parme.
Taliansky minister poľnohospodárstva Giovanni Alemanno uviedol, že kompromis zabránil tomu, aby nakoniec EFSA skončila so sídlom v Bruseli. To by sa totiž stalo, ak by sa EÚ nedohodla na žiadnom meste.
EÚ rozhodne o tomto návrhu na svojom júnovom zasadaní v Solúne. Situáciu trochu komplikuje fakt, že kandidatúry sa zatiaľ nevzdali ani francúzske Lille ani španielska Barcelona, hoci kolujú správy o tom, že Francúzsko by podporilo fínsko-taliansky návrh.