SME

Ruskú armádu demoralizujú okrem šikany i nútené práce

Moskva 22. júla (TASR) - Kým šikana mladých ruských vojakov základnej služby zo strany ich starších kolegov a dôstojníkov je javom tak rozšíreným, ako ...

Moskva 22. júla (TASR) - Kým šikana mladých ruských vojakov základnej služby zo strany ich starších kolegov a dôstojníkov je javom tak rozšíreným, ako aj známym, zneužívanie ruských vojakov na nútené práce na súkromných stavbách je fenoménom celkom novým. V oboch prípadoch to vedie k demoralizácii armády a masovej dezercii. Nútené práce vojakov-otrokov sú pre zelenáčov predsa len menším zlom - môžu sa vyhnúť šikane a majú nádej aj na lepšiu stravu než im ponúkajú múry kasární.

Matka 12 detí Luiza Ryčkovová z dediny Metaľnikovo v Permskej oblasti na Urale poslala na vojenskú službu svojho najmladšieho syna Alexeja. Tri mesiace písal domov, že sa mu nevodí dobre a že je terčom šikany, potom sa dlhšiu dobu odmlčal. Matka sa rozhodla syna navštíviť, a spolu s jeho starším bratom Sergejom sa vydala priamo na vojenskú základňu v obci Sputnik pri meste Vladikavkaz na juhu Ruska. Vojenský dozor z vrátnice sprvu tri hodiny Alexeja bezúspešne hľadal, potom sa objavil vždy iný dôstojník a vždy s novou verziou, kde sa vojak nachádza. Vždy odišiel bez rozlúčky s tým, že si len odbehne, jeden nechal v návštevnej miestnosti aj sako. Ani jeden z dôstojníkov sa už neukázal, a iba jeden poslal vojaka s odkazom, že odišiel na dovolenku. Dôstojníci matke a bratovi tvrdili, že Alexej asi vykladá vagóny, potom prišli s verziou, že dezertoval, a napokon, že je vo svojom domovskom okrese v nemocnici so zápalom pľúc.

SkryťVypnúť reklamu

Príbeh vojaka Alexeja Ryčkova mal šťastný koniec. Dnes je vojak doma a pravdepodobne sa už do armády nevráti. Pátranie matky, do ktorého sa neskôr zapojil aj novinár z ruského denníka Izvestija, potvrdilo, že Alexej bol v nemocnici, ale šesť týždňov pred návštevou príbuzných. Nemal zápal pľúc, ale zlomeninu dolnej čeľuste, ako dôsledok šikany. Po návrate z nemocnice jeden z dôstojníkov na niekoľko dní Alexeja a ďalších dvoch vojakov - epileptika a vojaka s priestrelom nohy - na niekoľko dní izoloval v miestnosti pre návštevy, aby im starší vojaci neublížili. Nasledoval odvoz do "otroctva" na stavbu chaty jedného z dôstojníkov. Odtiaľ vojak Alexej utiekol do mesta Vladikavkaz, kde ho dobrí ľudia uchýlili na robotníckej ubytovni a kuchárky sa mu dali dosýtosti najesť. Že ide o zbeha, vedeli na ubytovni všetci, ale nikoho ani nenapadlo vojaka udať. Domov sa vojenský zbeh vydal až po mesiaci. Pikantné na celom príbehu je aj to, že na vojenskej základni novinárovi z Izvestijí ukázali sfalšované záznamy, z ktorých vyplývalo, že vojak Alexej utiekol zo základne až tri dni po návšteve svojej matky... V lekárskych záznamoch ako dôvod hospitalizácie nebol ani zápal pľúc, ani zlomenina, ale podvýživa.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa ruských médií je kupčenie s lacnou pracovnou silou v uniforme vojaka základnej služby dnes rovnako rozšírené ako šikana, ktorú aplikujú aj nižší dôstojníci, pretože ju považujú za jeden zo základných nástrojov výchovy a udržania disciplíny v jednotke. Vojaci pritom nepracujú iba na stavbách dôstojníkov, ale sú za úplatu poskytovaní iným stavebníkom.

Oproti šikane majú práce na stavbách jednu výhodu - nedochádza tam ku skratom, keď sa šikanovaní vojaci rozhodnú k úteku z jednotky so zbraňou v ruke a neraz na ceste k "slobode" zbrane aj použijú. V posledných týždňoch verejnou mienkou v Rusku otriaslo hneď niekoľko krvavých a "nevysvetliteľných" útekov vojakov.

Paradoxom dnešného Ruska je, že v krajine je ústavne zaručené právo na civilnú vojenskú službu, chýba však konkrétny zákon, a preto za vyhýbanie sa nástupu do armády sú dodnes vynášané prísne nepodmienečné tresty. V civilnom živote je získanie zbrojného pasu a legálnej zbrane pomerne komplikované - potrebné je množstvo potvrdení i posudok psychiatra. Včera ešte chlapci a dnes 18-roční muži dostávajú v ruskej armáde zbrane s ostrou muníciou do rúk automaticky len preto, že sú vojakmi. O stav ich duše sa nikto nezaujíma.

SkryťVypnúť reklamu

(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) maj

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 836
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 414
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 864
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 463
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 134
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 887
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 369
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 888
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Česká Poslanecká snemovňa

Babiš označil migračný pakt za "obludnú dohodu".


TASR
Americký prezident Joe Biden.

Prezident USA vyzval na zvýšenie ciel na čínsku oceľ a hliník.


TASR
Princ Harry.

Harry a Meghan žijú v Kalifornii od marca 2020.


TASR
Ilustračné foto.

Mužova neter sa snažila v získať pôžičku 17-tisíc brazílskych realov.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský zrejme bude obľúbencom perfekcionistov.


Slovenský hokejista Richard Pánik v  drese Pardubíc.

Záverečných desať minút presedel Pánik na striedačke.


Československá hokejová reprezentácia, ktorá získala na MS 1947 titul majstrov sveta. Dolu v klobúku tréner Mike Buckna, vľavo vedľa neho Ladislav Troják.  Obaja spolu výborne vychádzali na ľade i mi

Hokejisti Československa sa na majstrovstvách sveta 1947 tešili z prvého titulu a ďakovali Rakúšanom.


Pavol Komár
Ondřej Palát.

Nemec už prisľúbil účasť na MS. Stretne sa so spoluhráčmi.


SkryťZatvoriť reklamu