Paríž/Madrid/Belehrad 13. marca (TASR) - Smrť srbského premiéra Zorana Djindjiča znamená, že Srbsko nemá ani premiéra, ani riadne zvoleného prezidenta práve v čase, keď sa namáhavo snaží zrekonštruovať krajinu zničenú vojnami, ktoré z neho urobili vyvrheľa medzinárodnej komunity, konštatuje dnes v Paríži vychádzajúci americký denník International Herald Tribune.
"Západné vlády spájali svoje nádeje s Djindjičovou osobou a verili, že dokáže krajinu ukormidlovať cez úskalie reforiem. Nikto z politikov, ktorí by mohli byť jeho nástupcami, nemá rovnakú medzinárodnú podporu.
Stará Juhoslávia brutálne ožila a zavraždila Djindjiča, hlása v titulku španielsky denník El Mundo. Atentát podľa neho oživuje spomienky na vražednú agóniu režimu Slobodana Miloševiča. "Vražda Djindjiča nám znovu pripomína, že po vojne je najťažšie vybojovať mier a že totalitná hydra má veľa hláv," dodávajú madridské noviny.
Titulok belehradského denníka Glas javnosti hovorí za všetko: Premiér zastrelený za bieleho dňa neďaleko vládnej budovy.
Odstrelený! hlásajú belehradské Večernje novosti. Zoran Djindjič bol podľa týchto novín zastrelený zbraňou takého kalibru, že by ho nezachránila ani nepriestrelná vesta.
Denník ďalej vysvetľuje, čo prináša výnimočný stav, ktorý vyhlásila úradujúca srbská prezidentka Nataša Mičičová: maximálne bezpečnostné opatrenia a čiastočné obmedzenie niektorých občianskych práv - práva zhromažďovať sa, demonštrovať či štrajkovať. Pod prísnejšou kontrolou budú aj prostriedky komunikácie - budú sa napríklad monitorovať podozrivé listy alebo telefonáty.
"Mimoriadne opatrenie zostanú v platnosti dovtedy, kým sa nepodarí chytiť atentátnikov," cituje denník prezidentku Mičičovú.