Rím 21. júla (TASR) - Talianske ministerstvo kultúry koncom tohto týždňa rozhodlo o tom, že 1000-ročný obelisk Axum, ktorý Taliansko ulúpilo v roku 1937 počas invázie fašistického diktátora Benita Mussoliniho v Etiópií, zostane kvôli svojej krehkosti a rozbitnosti aj naďalej v Ríme. Etiópia, ktorá sa už desaťročia snaží o navrátenie obelisku späť do krajiny, však dnes vyjadrila rozhorčenie nad týmto rozhodnutím.
Štátny tajomník talianskeho ministerstva kultúry Vittorio Sgarbi uviedol, že obelisk je v Taliansku už tak dlho, že sa takmer "naturalizoval". Ako dodal, s umeleckými dielami je to ako s ľuďmi. "Čo je tu už desiatky rokov, je naturalizované a teda talianske," podotkol. Jeho návrat do Etiópie by bol podľa jeho názoru nevýhodný, pretože obelisk by tam "vo svojom veku prišiel polámaný".
Bývalá ľavicová talianska vláda návrat tohto architektonického diela síce odsúhlasila, avšak terajší stredopravý vládny kabinet Silvia Berlusconiho tieto plány pomenil a prisľúbil, že peniaze, ktoré by boli v opačnom prípade použité na transport obelisku do krajiny jeho pôvodu budú vyčlenené na údržbu ďalších obeliskov v Etiópií.
Taliansko sa však ako signatár zmluvy Organizácie Spojených národov z roku 1947 zaviazalo splniť si medzinárodné záväzky a vrátiť majetok ukoristený v Etiópií.
Predstaviteľ etiópskeho ministerstva kultúry vyhlásil, že toto kontroverzné rozhodnutie talianskeho ministerstva prichádza práve v čase, keď obe krajiny prijímajú opatrenia na umožnenie návratu obelisku z Ríma do Etiópie. Ako dodal, Etiópia je jeho právoplatným majiteľom a preto by sa mal vrátiť späť.
Dvadsaťštyrimetrový artefakt bol na osobný rozkaz Mussoliniho rozdelený na tri kusy a prevezený loďou do Ríma počas okupácie Etiópie v rokoch 1936-41. Obelisk vtedy znovu postavili v blízkosti rímskeho Kolosea, oproti sídlu organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
2 3 mic dem