Washington 12. marca (TASR) - Americký prezident George W. Bush vyslovil srbskému ľudu sústrasť po dnešnom atentáte, pri ktorom prišiel o život srbský premiér Zoran Djindjič.
"Premiér Djindjič zostane v spomienkach za jeho úlohu, ktorú zohral pri demokratizácii Srbska a postavení bývalého prezidenta krajiny Slobodana Miloševiča pred zodpovednosť," vyhlásil hovorca Bieleho domu Ari Fleischer.
Predseda Európskej komisie Romano Prodi v reakcii na Djindjičovu smrť ubezpečil, že Európska únia bude naďalej podporovať Srbsko v jeho úsilí dostať sa do európskej rodiny. Prodi vyslovil zdesenie nad atentátom a zdôraznil, že EK urobí všetko, čo bude v jej silách, aby pomáhala pri presadzovaní reforiem v Srbsku.
Európsky komisár pre zahraničné vzťahy Chris Patten podčiarkol, že tento "hrozný zločin" by nemal zabrzdiť Srbsko v jeho snahách o začlenenie sa do európskej rodiny.
Atentát na Djindjiča odsúdil aj prezident Bosny a Hercegoviny Mirko Šarovič, ktorý ho označil za teroristický čin a útok na demokraciu. Šokovaný bol tiež chorvátsky prezident Stipe Mesič, slovinský premiér Anton Rop a predseda maďarskej vlády Péter Medgyessi.
Zavraždenie srbského premiéra Zorana Djindjiča priamo poznačí podľa rumunského prezidenta Iona Iliesca proces demokratickej normalizácie v Srbsku a prekonanie medzinárodnej izolácie, do ktorej sa krajina dostala počas konfliktu v bývalej Juhoslávii.
Iliescu však zároveň vyslovil nádej, že srbský národ prekoná tento ťažký okamih a bude môcť pokračovať v tak dôležitých demokratických a hospodárskych reformách.
Smútok a šok nad Djindjičovou smrťou vyjadril aj nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder, švajčiarske ministerstvo zahraničných vecí i koordinátor Paktu stability pre juhovýchodnú Európu Rakúšan Erhard Busek.
Prokurátorka Medzinárodného trestného tribunálu pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY) Carla del Ponte pripomenula, že práve Djindjič sa významnou mierou pričinil o vydanie bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča pred medzinárodnú spravodlivosť.
"Je to veľká strata. Zoran Djindjič bol základným motorom úsilia o plnú spoluprácu medzi ICTY a Srbskom," zdôraznila hovorkyňa prokurátorky Florence Hartmannová, ktorá vyslovila presvedčenie, že táto spolupráca sa po dnešnej vražde nezastaví.
Ozbrojené sily Srbska a Čiernej Hory sú pripravené pomôcť pri hľadaní páchateľov dnešného atentátu. Podľa náčelníka generálneho štábu Branka Krgu je armáda pripravená podieľať sa v miere, akej to bude potrebné, na odhalení páchateľov a stabilizácii krajiny.