Belehrad 12. marca (TASR) - Srbský premiér Zoran Djindjič zomrel po atentáte, ktorý naňho dnes popoludní v Belehrade spáchali neznámi strelci. Potvrdila to srbská vláda, ktorá požiadala parlament o vyhlásenie výnimočného stavu.
Operujúci lekár Vojko Djukič, ktorý sa po prevoze do nemocnice pokúšal zachrániť Djindjičovi život, uviedol, že operácia trvala dlho a jeho tím sa pokúsil urobiť všetko pre Djindjičovu záchranu.
Polícia zadržala podľa tlačovej agentúry Beta krátko po čine troch podozrivých. Kvôli vyšetrovaniu zastavili odlety všetkých lietadiel z belehradského letiska.
Bývalý poradca srbského ministra vnútra Božidar Prelevič vyslovil v súvislosti s atentátom podozrenie, že za násilným činom stoja záujmové skupiny v krajine. Teraz zostáva zistiť, o aké skupiny ide, či zločinecké alebo politické, vyhlásil Prelevič.
Srbská televízna stanica B-92 medzitým s odvolaním sa na neoficiálne zdroje oznámila, že strelec, ktorý dvoma ranami do hrude Djindjiča usmrtil, pravdepodobne strieľal zo strechy budovy ležiacej oproti vládnemu palácu v Belehrade. Podľa televízie ide o vojenskú budovu, ktorá je od leteckých útokov NATO na bývalú Juhosláviu na jar 1999 zbombardovaná a prázdna.
Srbská vláda informovala o smrti Djindjiča Spojené štáty americké, potvrdili vládne zdroje vo Washingtone. Americký minister zahraničných vecí Colin Powell vyhlásil, že USA sú touto udalosťou hlboko otrasené a šokované.
Sústrasť vyslovil srbskému národu aj Jorgos Papandreu, minister zahraničných vecí Grécka, ktoré predsedá Európskej únii. "Stratili sme veľkého priateľa Európy. Stojíme pri srbskom národe v jeho bolesti," vyhlásil Papandreu počas vystúpenia v Európskom parlamente v Štrasburgu.
V podobnom znení sa nesie aj vyhlásenie nórskeho premiéra Kjella Magneho Bondevika, bývalého juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu, generálneho tajomníka Rady Európy Waltera Schwimmera i predsedu Parlamentného zhromaždenia RE Petra Schiedera.
Podľa dostupných informácií zatiaľ neznámy atentátnik alebo atentátnici zasiahol Djindjiča dvoma ranami vypálenými z pušky veľkého kalibru. Obe strely zasiahli premiéra do hrude.
Päťdesiatročného Djindjiča postrelili okolo 12.45 h SEČ vo dvore vládnej budovy, odkiaľ mal odcestovať. Na dvor je z okolia voľný výhľad. Premiéra v kritickom stave previezli do nemocnice, kde ho operovali.
Polícia budovu po streľbe uzavrela a obkolesila. Vláda sa okamžite zišla na mimoriadnom zasadaní.
Motívy vraždy nie sú známe, prvé úvahy dávajú atentát do súvislosti s bojom srbskej vlády proti korupcii a organizovanej kriminalite.
Djindjič 21. februára tesne unikol zraneniam pri incidente, keď nákladné auto z protismeru náhle vybočilo do konvoja automobilov vládnej kolóny s premiérom. Podľa vlastných slov v minulosti sa mu už v minulosti viackrát vyhrážali neznámi páchatelia smrťou.
Zoran Djindjič v tejto súvislosti vyhlásil, že hrozby môžu súvisieť so snahami kabinetu v boji proti organizovanému zločinu, ktorý prekvital za vlády exprezidenta Slobodana Miloševiča.