Paríž/Brusel 12. marca (TASR) Mechanizmus rozšírenia Európskej únie o 10 kandidátskych krajín, vrátane Slovenska, môže narušiť alebo dokonca oddialiť problém veľkosti piesočného zrnka alebo kamienka. Európsky parlament (EP) sa cíti byť poškodený vo svojich právach spolurozhodovať o financiách a rozhodne chce, aby sa rešpektovali, zdôraznil v dnešnom čísle francúzsky denník Le Figaro.
Je málo pravdepodobné, že by EP zašiel až do konca svojej ofenzívy a zabránil by podpísanie zmlúv o vstupe, vyjadril názor denník.
Podstatu sporu, v ktorom sú poslanci EP s Radou EÚ, nepredstavuje priamo 10 kandidátskych krajín. Parlament je v princípe za ich vstup do únie. Europoslancov pobúrila procedurálna otázka, pretože zákonodarcovia sú na rovnakej úrovni spolurozhodovateľmi o rozpočte EÚ ako Rada ministrov. Konštatovali, že s nimi nikto nekonzultoval finančné otázky o prístupových zmluvách. Nespokojnosť europoslancov nie je bezdôvodná, podotkol Le Figaro.
Podpísanie zmlúv o vstupe s budúcimi členskými štátmi EÚ je naplánované na 16. apríla tohto roku v Aténach. Slávnostnému aktu má predchádzať vyjadrenie EP na základe hlasovania. Predseda EP Pat Cox však pohrozil, že hlasovanie, stanovené na 9. apríla, odloží. Ak by sa tak stalo, podpísanie zmlúv o vstupe v Aténach by sa musel odložiť, kým by sa nepodarilo spor urovnať.
Za ním sa skrýva stará rivalita. Europoslanci majú z pohľadu inštitucionálneho poriadku pravdu. O rozpočtových aspektoch rozšírenia EÚ rokovali prezidenti a predsedovia vlád európskej pätnástky s predstaviteľmi 10 kandidátskych krajín, vrátane Slovenska, na minuloročnom decembrovom summite EÚ v Kodani. Výsledky rokovaní sú začlenené do prílohy k zmluvám o vstupe, ale s poslancami EP sa nekonzultovalo, hoci to bolo potrebné.
Druhý argument, ktorý je viac technický, sa týka práva EP, nielen aby sa s ním finančné otázky konzultovali, ale aby mohol priamo s Radou rokovať o sume výdavkov EÚ. V Kodani boli stanovené sumy pre kandidátske krajiny až do roku 2006. Táto situácia vedie k nerovnosti prístupu k súčasným a budúcim členským štátom, lebo prví dostanú len zmrazenú časť prostriedkov, kým v prípade druhých sa využije zvyčajná rozpočtová marža. Podľa právneho oddelenia EP taký postup je porušením pravidiel EÚ. Preto niekoľko politických skupín v EP ráta s možnosťou, že sa neprihlási pri hlasovaní na aprílovom zasadnutí.