Praha 21.júla (TASR) - Bez dopredu uzavretej zmluvy a nad rámec zákonného počtu hodín mali pracovať desiatky brigádnikov na tohtoročnom ročníku medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch, píše v dnešnom vydaní český denník Lidové noviny. Pokiaľ by sa ich tvrdenia podarilo dokázať, spoločnosť Film Servis Festival Karlovy Vary Jiřího Bartošku tým prinajmenšom obišla české zákony. Jej predstavitelia však takúto prax odmietajú.
"Všetci sme dostali zmluvu až v pondelok po festivale, teda 16. júla. Dovtedy sme mali len ústny prísľub. Na dohodoe je však napísané, že sme ju podpísali už prvého," tvrdí jedna z brigádničiek. Ďalší študenti jej dávajú za pravdu. Helena Dufková, kontrolórka z Úradu práce v Prahe 1, kam Bartoškova firma podľa sídla patrí, považuje takýto postup zamestnávateľa za porušenie zákona. Pokiaľ by sa podaril dokázať, hrozila by firme pokuta.
Právnik Martin Klimpl, ktorý pracuje pre Bartoškovu firmu, sa však ohradil, že spoločnosť zákony neporušuje. "Brigádnikov je asi 250. Študenti majú sami možnosť prísť a podpísať ich, ale nerobia to. Je to ich problém," uviedol pre LN. Ďalší z brigádnikov však oponuje, že o podpísanie dohody najneskôr v deň nástupu márne žiadal, dokonca trikrát.
O nedodržaní ústne dohodnutých podmienok hovoria aj ďalší. "Človek, ktorý so mnou rokoval, mi povedal, že by som mala dostávať 35 korún na hodinu. Pred koncom festivalu sme sa však dozvedeli, že to má byť len 30 korún na hodinu," hovorí jedna z brigádničiek.
Organizátori festivalu navyše najali brigádnikov na dohodu o vykonaní práce. Na jej základe sú okrem iného oslobodení od povinnosti platiť štátu povinné odvody za zdravotné a sociálne poistenie a vyhnú sa tiež povinnosti zaistiť im niektoré práva vyplývajúce zo zákonníka práce, napríklad povinnú 12-hodinovú prestávku medzi smenami.
Podľa zákonníka práce je možné tento typ neštandardného pracovného pomeru uzavrieť len výnimočne, na konkrétny jednorazový pracovný úkon (napríklad umytie okien či pokosenie trávnika), pokiaľ predpokladaný čas práce nepresiahne 100 hodín. Študenti, ktorí na festivale zaisťovali služby napríklad pri výdaji slúchadiel, či v tlačovom stredisku, na svojom pracovisku strávili za desať festivalových dní aj 150 a viac hodín.
Podľa Klimpla vraj zamestnávateľ netušil, že brigádnici limit prekročia, a teda zákon neporušili. Jedna študentka však namietla: "Na výkaze, ktorý som podpisovala, bolo, že som pracovala desať hodín denne. V skutočnosti som pracovala prakticky každý deň od ôsmej do druhej, pol tretej v noci, viac ako 15 hodín."
Podľa H. Dufkovej nemožno takúto dohodu na tento typ práce použiť. Pri prekročení rozsahu odpracovaného času neobstojí ani argument, že ho firma zle odhadla. Na Úrade práce v Prahe 1 sa však zatiaľ podľa nej nikto nesťažoval.
(spravodajkyňa TASR Tatiana Novotná) dem