New York 11. marca (TASR) - Američania sú čoraz netrpezlivejší nad spôsobom, akým OSN rieši krízu okolo irackých zbraní. Viac než polovica z nich by uvítala, keby ich krajina zaútočila na Irak aj bez mandátu OSN.
Zistenia vyplývajú z dnes zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý nedávno vykonal denník New York Times v spolupráci s televíznou stanicou CBS.
Podľa týchto výsledkov až 55 percent Američanov schvaľuje jednostrannú inváziu do Iraku, zatiaľ čo 58 percent si myslí, že OSN si pri riešení irackej krízy počína biedne. Počet takto zmýšľajúcich ľudí stúpol oproti minulému mesiacu o desať percent.
Na druhej strane 52 percent respondentov zastáva názor, že zbrojní inšpektori OSN v Iraku by mali vo svojej práci pokračovať. Počet Američanov podporujúcich pokračovanie inšpekcií však oproti minulému prieskumu klesol.
Čoraz viac obyvateľov USA je presvedčených, že ich prezident George W. Bush vyvinul dostatok diplomatického úsilia, aby získal svet na svoju stranu. Zároveň však tí istí Američania priznali, že sú z Bushovej politiky voči Iraku zmätení.
Na otázku, či si myslia, že G.W. Busha v jeho počínaní motivuje túžba kompenzovať neúspech svojho otca, ktorému sa ako prezidentovi nepodarilo v roku 1991 zvrhnúť irackého prezidenta Saddáma Husajna, sa súhlasne i nesúhlasne vyjadril zhruba rovnaký počet opýtaných.