Praha 11. marca (TASR) - Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR dnes vyslovila dôveru koaličnej vláde premiéra Vladimíra Špidlu (ČSSD). Za dôveru kabinetu sa vo verejnom hlasovaní vyslovilo všetkých 101 poslancov vládnej koalície ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Proti hlasovalo 99 poslancov opozičných strán ODS a KSČM. Potvrdil to predseda Poslaneckej snemovne Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Premiér Vladimír Špidla sa poďakoval snemovni za vyjadrenie dôvery. "Je to pre mňa a pre celú vládu jasný signál k tomu, dôsledne realizovať vládne vyhlásenie v priebehu volebného obdobia tak, aby ani jedno písmenko nezostalo nenaplnené," zareagoval premiér.
Na dnešnom hlasovaní sa zúčastnilo všetkých 200 zákonodarcov, vrátane ministra kultúry Pavla Dostála (ČSSD), ktorý sa nedávno podrobil operácii, a na hlasovanie pricestoval aj predseda Valného zhromaždenia OSN Jan Kavan (ČSSD). Na úvod 11. schôdze snemovne zložil poslanecký sľub poslanec ODS Aleš Rozehnal, ktorý obsadil kreslo po novozvolenom prezidentovi Václavovi Klausovi. Vládna koalícia má v 200-člennej snemovni tesnú väčšinu 101 hlasov.
Činnosť vládneho kabinetu pred poslancami v úvodnom vystúpení obhajoval premiér Špidla. Pripomenul pôsobenie kabinetu, ktorý má za sebou napríklad likvidáciu následkov ničivých povodní, organizáciu novembrového summitu NATO, či záverečné vyjednávania o vstupe do Európskej únie. "Požiadal som snemovňu o dôveru, pretože udalosti, ktoré sa odohrali pri voľbe prezidenta do istej miery spochybnili, či podpora vlády je rovnaká ako pri jej vzniku," dodal na záver premiér.
Predstavitelia opozičných strán ODS a KSČM v rozprave avizovali, že kabinet nepodporia. Podľa Vlastimila Tlustého z ODS dnešné hlasovanie nie je na prospech ČR, ani jej občanov ako celku. Pavel Kováčik (KSČM) zdôraznil, že komunisti vládu nepodporia, ale nemajú záujem na jej destabilizácii. Minister zahraničných vecí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) zdôraznil, že ide o upevnenie dôvery vláde pred vstupom do EÚ a kabinet podporil aj vicepremiér a šéf koaličnej US-DEU Petr Mareš.
Vláda požiadala 3. marca snemovňu o vyslovenie dôvery kabinetu po voľbe nového prezidenta. Vládna koalícia aj napriek deklarovanej podpore spoločnému kandidátovi Janovi Sokolovi nebola pri voľbe hlavy štátu 28. februára jednotná a na Pražský hrad sa po napínavom súboji dostal kandidát ODS Václav Klaus. Na Hrad ho okrem komunistov dostali aj hlasy vládnych zákonodarcov. Hlasovanie o dôvere bolo zaťažkávacou skúškou pre koalíciu, ktorá má v 200-člennej snemovni krehkú väčšinu 101 hlasov. Spoľahnúť sa mohla len na hlasy vlastných poslancov, KSČM a ODS vopred avizovali, že za Špidlov kabinet ruku nezdvihnú.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) ed