SME

Pred 57 rokmi sa neúspechom skončila operácia Valkýra

Berlín 20. júla (TASR) - Deň 20. júla 1944 sa nezmazateľne zapísal do histórie svetových dejín. Skupina nemeckých dôstojníkov si už definitívne uvedomila, ...

Berlín 20. júla (TASR) - Deň 20. júla 1944 sa nezmazateľne zapísal do histórie svetových dejín. Skupina nemeckých dôstojníkov si už definitívne uvedomila, že vodca Adolf Hitler ženie krajinu do neodvratnej katastrofy. Na východe sa úvodný postup vojsk zmenil najprv na ústup, neskôr na divoký útek. V júni sa spojenci vylodili v Normandii a postupovali do vnútrozemia. Dôstojníci sa rozhodli, že Hitler musí zomrieť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Muž, ktorý 20. júla ráno odlietal z Berlína do Wolfsschanzu, vtedajšieho Hitlerovho hlavného stanu na východe Nemecka, mal jednu ruku, jedno oko, v aktovke jednu bombu a jediný cieľ. Zabiť Hitlera. Gróf Claus von Stauffenberg napriek ťažkým zraneniam, ktoré utrpel na fronte, uniformu nevyzliekol. V hodnosti plukovníka sa stal náčelníkom štábu veliteľstva záložných vojsk so sídlom v berlínskej budove na Bendlerovej ulici.

SkryťVypnúť reklamu

Najskôr sa tam nachádzal úrad hlavného veliteľstva Wehrmachtu, v roku 1944 už len veliteľstvo záložných vojsk a - čo hralo významnú rolu - aj spojárska základňa pre styk s vojenskými posádkami v celej Európe. Plán Valkýra sa začal tu a po niekoľkých hodinách sa tu aj tragicky skončil.

Stauffenberga sprevádzal jeho pobočník, nadporučík von Häften. Plukovník mal výhodu, ako jediný zo sprisahancov mal možnosť dostať sa na poradu do Hitlerovej blízkosti. Potom už stačilo položiť aktovku na stoličku a potichu sa z bunkra, kde sa pravidelné porady konali, vytratiť. Pokiaľ by sa atentát vydaril, ostatní sprisahanci, čakajúci v Berlíne na zazvonenie telefónu a na dohovorené heslo, vyhlásia Plán Valkýra.

Ústrednými postavami tragického dňa bolo niekoľko vysokopostavených dôstojníkov: Ludwig Beck, ktorý v roku 1938 neváhal povedať Hitlerovi, že prepadnutie Československa bude mať za následok vypuknutie svetovej vojny, musel odísť do dôchodku. Fridrich Olbricht, náčelník správy vojsk na veliteľstve pozemných síl. Poľný maršal Erwin von Witzleben, ktorý po operácii odišiel do penzie. Po prevrate sa mal stať vrchným veliteľom Wehrmachtu.

SkryťVypnúť reklamu

O atentáte vedel aj generál Erich Höpner, ktorý v roku 1941 viedol útok na Moskvu. Potom, ako ho donútili k ústupu, ho Hitler vylúčil z armády a navždy mu zakázal obliecť si uniformu. K sprisahancom patril aj bývalý lipský starosta Cal Gördeler. V roku 1938 protestoval proti odstráneniu pomníku židovského skladateľa Felixa Mendelssohna-Bartholdyho. Tým sa jeho kariéra skončila. Počítalo sa s ním na funkciu nového ríšskeho kancelára.

V hlavnom stane sa Stauffenberg dozvedel nepríjemnú novinu, ktorej dôsledky budú mať osudový význam. Porada u Hitlera sa nezačne o 13.00 h, ale o pol hodiny skôr, pretože popoludní má za ním prísť taliansky vodca Benito Mussolini. Horší je však fakt, že porada sa neuskutoční v bunkri pod zemou, kde práve vtedy pracovali opravári, ale v blízkom drevenom domčeku. V bunkri by bomba spoľahlivo každého usmrtila, v miestnosti z dreva však sila výbuchu stratí na koncentrácii a tlaková vlna si nájde cestu drevenými stenami von.

SkryťVypnúť reklamu

Porada sa začala presne. Hitler sedel kúsok od okna, vedľa neho sa posadil maršal Keitel, ktorý priviedol do miestnosti Stauffenberga, a generálplukovník Jodl. Prítomní boli mnohí ďalší dôstojníci. Jeden po druhom predkladali svoje správy a hlásenia. V miestnosti bolo teplo, niekto otvoril okno.

Tesne predtým, ako mal predniesť svoju správu, položil Stauffenberg aktovku s časovanou bombou na prázdnu stoličku kúsok od Hitlera. Oznámil, že musí ešte telefonovať do Berlína, a okamžite sa vzdialil. Jeden z dôstojníkov po chvíli aktovku položil pod stôl. Ťažká doska výbuch zachytila a zmiernila.

Výbuch rozmetal takmer celý domček. Začalo horieť, ozýval sa krik ranených. Niekoľko dôstojníkov prišlo pri atentáte o život. Hitler, zasiahnutý tlakovou vlnou, bol v šoku, ale nič vážneho sa mu nestalo. Mal zranenú ruku a popálenú nohu. Výbuch mu pravdepodobne poškodil aj sluch. Stauffenbergovi i s pobočníkom sa podarilo včas zmiznúť.

SkryťVypnúť reklamu

Pri bráne plukovník zmätenej stráži oznámil, že záškodníci zhodili bombu z lietadla a on sám sa ponáhľa so zvláštnym rozkazom. Po tretej hodine pristálo lietadlo so Stauffenbergom naspäť v Berlíne. Hneď z letiska volal von Häften na Bendlerovu ulicu a so skalopevnou istotou oznámil Hitlerovu smrť.

Plán Valkýra nebol žiadnou novinkou. Už v roku 1943 ho vypracovalo veliteľstvo záložných vojsk pre prípad nepokojov alebo iných neočakávaných udalostí. Valkýra mala iba zaistiť poriadok v Nemecku a na územiach pod nacistickou nadvládou. Sprisahanci šikovne využili oficiálne známy plán, ale prispôsobili ho svojim potrebám. Po atentáte mala armáda prevziať všetku moc.

Hitlerova NSDAP, polícia, SS a ďalšie nacistické organizácie sa mali dostať pod kontrolu armády a ich predstaviteľov mali označiť za zradcov. Vojaci mali zaistiť aj členov vlády. Z koncentračných táborov mali prepustiť politických väzňov. Vojsko malo obsadiť všetky dôležité miesta, od spojov a rozhlasu až po vodárne a elektrárne.

SkryťVypnúť reklamu

Hodinu pred atentátom dal generál Olbricht rozkaz na začatie predbežných akcií. Vojenské a policajné jednotky dostali rozkaz k pohotovosti. Až okolo 15.30 h sa v telefóne ozvalo dohovorené heslo. Generáli však zbytočne strácali čas, čakali, až sám Stauffenberg osobne potvrdí, že je Hitler mŕtvy.

Plukovník prišiel o 16.30 h a oznámil prítomným, že atentát sa vydaril a nikto nemohol prežiť, keďže sám videl mohutnú explóziu. Generál Fromm, veliteľ záložných vojsk, o sprisahaní nič netušil. Maršal Keitel ho telefonicky informoval, že došlo k atentátu, ale vodca je nažive a práve hovorí s Mussolinim. Večer alebo v noci prehovorí k národu.

Fromma sprisahanci odzbrojili a zatvorili v pracovni. Aby nemal hlad, dali mu priniesť jedlo a pitie. Pred 19.00 h večer hlási rádio, že atentát na vodcu sa nepodaril. Sprisahanci začínajú váhať napriek tomu, že Stauffenberg na všetky strany skalopevne opakuje, že Hitler zomrel. Rozkazy, týkajúce sa Plánu Valkýra, však stále opúšťajú budovu na Bendlerovej ulici.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže akciu riadili - a čoskoro si to začali uvedomovať - generáli bez vojska. V samotnom Berlíne bolo len málo vojenských oddielov, ktoré by mohli splniť rozkazy. Generál Beck sa za celý čas neodhodlal k jedinému účinnému rozhodnutiu. Maršal von Witzleben sa objavil až neskoro večer.

Keď videl, že celá akcia sa rúca, za necelú hodinu odišiel domov. Nejedno vojenské veliteľstvo odmietlo plniť rozkazy z Bendlerovej ulice. Tam, kde sa armádni velitelia odhodlali zaistiť špičky SS a vysokých funkcionárov, ako napríklad v Prahe či Paríži, onedlho od svojho úmyslu upustili a svojim protivníkom sa ospravedlňovali, že došlo k omylu.

Čoskoro bolo jasné, že Hitler žije. Jednotky verné vodcovi sa vzchopili a začali ovládať situáciu. Niektorí spojári z Bendlerovej ulice hlásili na najvyššie miesta, že dostávajú na odoslanie zvláštne a podozrivé texty. Maršal Keitel vydáva rozkazy na potlačenie puču. Rozhlas neustále zdôrazňuje, že Hitler v najbližších chvíľach prehovorí k národu.

SkryťVypnúť reklamu

Na Bendlerovej ulici zaútočili na sprisahancov časť štábnych dôstojníkov z budovy, ktorí o puči nič nevedeli. Z ulice čoskoro vnikli do budovy vojaci zvláštnej strážnej jednotky. Bez problémov odzbrojili a zatkli všetkých účastníkov sprisahania. O chvíľu sa začalo zasadanie stanného súdu.

Päť dôstojníkov odsúdili na smrť. Bol medzi nimi aj Stauffenberg, taktiež generáli Olbricht a Höpner. Generál Beck namieril zbraň proti sebe, na dvore bola pripravená popravná čata. Odsúdení šli k múru jeden po druhom. Ako posledný sa postavil pred svojich vrahov gróf Stauffenberg. Hodinu po polnoci prehovoril v rozhlase ďalší vrah - Adolf Hitler.

Ostatných vyše stovky sprihancov odsúdil 7. augusta ľudový súd v Berlíne, aj ich čakala smrť. Rozsudky oznámil sám fanatický predseda súdu Roland Freisler, ktorý svoje obete dlho neprežil. Onedlho po procese ho pri nálete smrteľne zranil zrútený strop.

SkryťVypnúť reklamu

Muž, ktorý o vlások unikol smrti, si nechal popravy sprisahancov nafilmovať a pri premietaní žiaril nadšením. Hitlerovi však zostával už len necelý rok života. Toho 20. júla stačilo tak málo, keby Stauffenbergova bomba vybuchla v bunkri, a nie v krehkom drevenom baraku, na stoličke, a nie pod stolom, svet by bol ušetrený mnohého utrpenia a bolesti takmer o rok skôr.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 726
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 7 634
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 064
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 618
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 864
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 263
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 1 979
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 957
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Centrálna budova Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v Paríži.

Svetovú cenu slobody tlače získali novinári kritickí voči vláde prezidenta.


TASR 2
Nastupujúci nemecký minister vnútra Alexander Dobrindt.

Nemecko v rámci opatrení vyšle na hranice viac federálnych policajtov.


TASR
Americký prezident Donald Trump.

Trump tvrdí, že neplánuje opäť kandidovať.


TASR a 1 ďalší 7
Sudánske ozbrojené sily.

Letisko je sídlom sudánskej armády.


TASR

Sportnet

Dávid Strelec oslavuje hetrik do siete Žiliny.

Podľa Francesca Calzonu nevyužíval svoj potenciál, podľa Vladimíra Weissa nebol hlavou na zemi.


Lukáš Kubiš.

Zvítazili jazdci tímu XDS Astana.


TASR
MFK Dukla Banská Bystrica - MFK Ružomberok: ONLINE prenos zo zápasu 8. kola skupiny o udržanie sa v Niké lige.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 8. kola skupiny o udržanie sa v Niké lige: MFK Dukla Banská Bystrica - MFK Ružomberok.


Hráči Manchestru United

United neuspeli na pôde Brentfordu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu