Podľa Guardian ak medzinárodné spoločenstvo zlyhá pri hľadaní konsenzu v takej závažnej otázke, akou je invázia a okupácia nezávislého štátu, môže to mať pre OSN ďalekosiahle následky.
Tu nejde len o konfrontáciu rozdielnych názorov. Ide o to, že by to mohlo znamenať potenciálne osudné narušenie zakladajúcich princípov OSN, usudzuje Guardian.
Súčasné diskusie v Bezpečnostnej rade (BR) OSN nie sú v skutočnosti o Iraku, ale o dominantnej úlohe USA - svetovej veľmoci bez konkurencie a jej vzťahu s bývalými protivníkmi a spojencami: Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou a štátmi Európskej únie, poznamenávajú Financial Times.
Otázka preto znie, či budúci svetový poriadok bude unipolárny s jedným dominantným štátom, alebo multipolárny, kde iní majú vplyv na jedinú superveľmoc, uvažujú noviny a rozoberajú možnosti, čo sa stane s OSN, ak hlasovanie o zákroku proti Iraku dopadne pozitívne alebo negatívne.
Sú to dramatické scenáre. Ale skúsení pozorovatelia pripomínajú, že nejde o žiadne nové obavy. OSN zažívala od svojich prvých dní krízy, pri ktorých hrozil tejto organizácii kolaps.
No ona sa zakaždým pozbierala, vyvíjala a pokračovala. A ako radi zdôrazňujú rozliční analytici, keby sa OSN rozpustila zajtra, pozajtra by musela byť vymyslená opäť, uzatvárajú Financial Times.