V tomto štádiu sa zdá, že USA ešte nie sú schopné zozbierať deväť hlasov potrebných na schválenie rezolúcie, ktorú tento týždeň predkladajú na hlasovanie v BR OSN spolu s Londýnom a Madridom, napísal dnes francúzsky denník Le Monde.
Americký minister zahraničných vecí Colin Powell v nedeľu povedal, že USA pre svoj návrh asi získajú deväť alebo desať hlasov od 15 členov BR OSN. Pre televíziu Fox News na otázku, aké následky by pre Paríž malo použitie práva veta v BR OSN, Powell odpovedal, že na Francúzsko sa budú nepriaznivo pozerať vo viacerých častiach sveta. Hoci Francúzsko bolo a v budúcnosti bude priateľom USA, použitie práva veta v BR OSN bude mať prinajmenej v krátkodobom horizonte vážny dopad na dvojstranné vzťahy, zdôraznil Powell.
Kým francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin odcestoval na návštevu Angoly, Kamerunu a Guiney s cieľom presvedčiť ich pridať sa pri hlasovaní o rezolúcii na stranu Paríža, Washington robí nátlak na Mexiko, Chile a Pakistan.
Le Monde ďalej konštatuje, že polemiky proti Parížu majú vysokú intenzitu aj v amerických médiách. Los Angeles Times v nedeľu napísal, že podstata francúzskeho a ruského postoja v irackej kríze spočíva v peniazoch: vlády oboch štátov obhajujú záujmy vlastných podnikov, ktoré sú už v Iraku a chcú sa podieľať na jeho budúcej obnove, napísal Los Angeles Times.
Washington Times obvinil bližšie nešpecifikovanú francúzsku firmu, že v januári predala náhradné diely na lietadlá Mirage a na vrtuľníky Gazelle prostredníctvom istej spoločnosti v Dubaji. Tieto informácie však veľvyslanectvo Francúzska vo Washingtone dementovalo.
Súčasná kríza vo vzťahoch Paríža a Washingtonu sa údajne zatiaľ neprejavila v oblasti výmen študentov a kultúrnych podujatí, či ministerských návštev. Le Monde však informoval, že festival francúzskej choreografie, ktorý sa organizuje pravidelne každé dva roky v New Yorku, bol zrušený.