Londýn 11. marca (TASR) - Viete čoho sa dnešné britské deti najviac boja? Odpoveď je jednoduchá. Vojny! Podľa najnovšieho prieskumu majú deti väčší strach z vojny ako zo strašidiel.
Ako sa vojna s Iraku približuje, tak sa do snov detí vkrádajú nočné mory, v ktorých sa to hemží bombami, otravným plynom, teroristami a ríšou zla.
Veď aj mnohí dospelí sa s obavami pozerajú do budúcnosti, hnevajú sa i boja toho, čo by sa mohlo stať.
Podľa najnovšej ankety, ktorú si objednala istá britská televízna stanica, britské deti sa najviac zo všetkého boja vojny. Pre porovnanie, vlani v októbri ich mátali monštrá a strašidelné historky, dnes sa v ich snoch odrážajú správy z médií.
"Najviac sa bojím, že ma evakuujú. Nikdy si neodpustím, že som opustil rodinu. A čo ak nás zabijú," pýta sa deväťročný chlapček.
Podľa Charlieho Lewisa rodičia by sa mali s deťmi rozhodne porozprávať, aby im pomohli prekonať strach. Ak deti trápia nočné mory, v ktorých vybuchujú bomby a útočia vojaci, mali by ich dostať od počítačových hier. Bolo by tiež dobré, keby deti nepozerali večerné správy. "Vypnite televízor a čítajte im pred spaním knihy, aby sa upokojili," radí Lewis.
Deťom treba tiež vysvetliť, že Irak je veľmi ďaleko, takže ani prípadná vojna sa ich priamo nedotkne. Deti totiž nemajú zmysel pre vzdialenosti a často si myslia, že Irak je hneď za susedným mestom.
Podľa detskej psychologičky Ruth Cobbardovej je tiež dôležité spýtať sa detí, z čoho konkrétne majú strach. Pretože kým dospelých znepokojuje dominantné postavenie USA vo svete, deti môžu mať obavy o bezpečnosť svojho škrečka.
Pri rozhovore s tínedžermi treba hovoriť pravdu, nielen kvôli tomu, že by vám inak prestali veriť, ale aj preto, že je to oveľa ľahšie.
"Nikto skutočne nevie, čo sa stane, tak im povedzte svoj názor na vojnu, ale nezabudnite zdôrazniť, že existuj aj iné názory," radí na záver Ruth Cobbardová.