New York 10. marca (TASR) - Šesť členských krajín Bezpečnostnej rady OSN, nerozhodnutých o svojom definitívnom postoji k navrhovanej rezolúcii o Iraku, sa usiluje nájsť kompromis, informovali dnes diplomati v OSN. Kompromisné riešenie by mohlo obsahovať tak špecifické požiadavky na odzbrojenie Iraku, ako aj dlhšie ultimátum na spoluprácu Bagdadu s OSN.
Z ich úsilia zatiaľ nevzišiel žiadny konkrétny plán. Veľvyslanec Guiney v OSN Mamady Traore však od soboty konzultuje otázku s ostatnými nerozhodnutými členmi BR OSN v úsilí dosiahnuť kompromisné riešenie.
"Bez kompromisu nemôžeme v BR OSN dospieť k spoločnému stanovisku," povedal novinárom Traore a dodal, že by rád v konzultáciách s kolegami pokračoval.
Okrem Guiney sa nerozhodli o svojom konečnom postoji Angola, Kamerun, Mexiko, Chile a Pakistan, hoci pakistanský šéf diplomacie dnes večer naznačil, že Pakistan sa zdrží hlasovania o rezolúcii.
Jedným z možných plánov pripadajúcich do úvahy je séria špecifických požiadaviek o odzbrojení, ktoré by mal Irak splniť, uviedol jeden z diplomatov. Plán je podobný návrhu, ktorý minulý mesiac predložila Kanada. Tento návrh by predĺžil ultimátum stanovené v americko-britskom návrhu rezolúcie OSN, podľa ktorého sa iracký prezident Saddám Husajn bude musieť podvoliť OSN do 17. marca.
Angolský veľvyslanec v OSN Ismael Gaspar Martins potvrdil, že je rozpracovaných niekoľko iniciatív na vyriešenie irackej otázky. Vyjadril nádej, že vo veci rezolúcie, ktorá by otvorila cestu vojenskému zásahu v Iraku, ešte stále možno niečo urobiť, "Myslím, že to každý akceptuje, vrátane navrhovateľov rezolúcie."