"Odkedy prevzali moc v USA extrémisti, svet čelí narastajúcej neistote, nestabilite, pesimizmu a dokonca i nebezpečiu vojny," uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Hamíd-Réza Aséfi pre oficiálnu tlačovú agentúru IRNA.
Irán nesúhlasí s vojnou v susednom Iraku nielen kvôli jej nedozerným následkom v regióne, ale najmä z obavy, že sám sa po Iraku môže stať ďalším terčom agresie Washingtonu, uviedol Aséfi. Zároveň odmietol obvinenia USA, že Teherán pracuje na utajených jadrových projektoch a podporuje medzinárodný terorizmus.
Agresívna rétorika amerických predstaviteľov voči Iránu nie je len pokračujúcim zasahovaním do jeho vnútorných záležitostí, ale odráža novú antidemokratickú doktrínu Ameriky, založenú na vnucovaní jej politiky iným krajinám, vyhlásil iránsky predstaviteľ.
Svojimi obvineniami reagoval na nedávne výroky šéfa diplomacie USA Colina Powella a Bushovej poradkyne pre národnú bezpečnosť Condoleezzy Riceovej. Obaja obvinili Irán z jadrových aktivít a pokračujúcej podpory protiizraelských milícií.
Iránska vláda opakovane tvrdí, že všetky jej nukleárne projekty sú schválené a potvrdené Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE), ktorá je podľa Teheránu jediným globálne uznávaným orgánom na kontrolu jadrových projektov jednotlivých krajín.
Protiizraelské extrémistické skupiny ako Hizballáh a Hamas považuje Irán za bojovníkov za slobodu a nie za teroristické skupiny, ako ich označujú Spojené štáty.