New York 10. marca (TASR) - Vláda USA pracuje na pláne obnovy povojnového Iraku v hodnote 900 miliónov dolárov. Ak by sa plán zrealizoval, išlo by o najväčší plán obnovy od čias druhej svetovej vojny, keď USA poskytli finančnú pomoc porazenému Nemecku a Japonsku.
Ako dnes píše denník Wall Street Journal, plán americkej administratívy naznačuje, že USA plánujú počas vojenského zásahu proti Iraku rozsiahle zničenie irackej infraštruktúry.
Zatiaľ stále nie je jasné, kto obnovu zničenej krajiny zaplatí. Predstavitelia USA v poslednom čase kladú veľký dôraz na obnovu Iraku a na modernizáciu irackého ropného priemyslu, ktorá by mala priniesť prostriedky na povojnový proces obnovy.
Americká administratívy údajne už v tejto súvislosti oslovila spoločnosti Bechtel Group. Inc., Fluor Corp, Kellogg Brown & Root (Halliburton), Louis Berger Group Inc. a Parsons Corp.
Americký úrad pre medzinárodný rozvoj (USAID) údajne v tichosti rozoslal strojárskym a konštruktérskym firmám "Žiadosť o návrhy", píše Wall Street Journal. Za normálnych okolností by takéto kontrakty museli prejsť cez verejné výberové konanie, ustanovenie však umožňuje diskrétnosť za "naliehavých okolností".
Pentagón už zaangažoval spoločnosť Kellogg Brown & Root (Halliburton), aby vypracovala plán hasenia prípadných požiarov ropných vrtov, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku bombardovania, alebo ktoré môžu založiť samotní Iračania. Dick Cheney pôsobil do zvolenia za viceprezidenta v roku 2000 ako hlavný manažér firmy Halliburton.
Hodnota predbežných kontraktov bude predstavovať viac než dvojnásobok rozpočtu vyčleneného pre obnovu Afganistanu pre fiskálne roky 2002-2004. Obnova Iraku začne okamžite po skončení vojny a zameria sa najmä na zabezpečenie dodávky vody a funkčnosti systémov prístavov, nemocníc a škôl. Fáza obnovy by mala trvať 18 mesiacov, uzatvára denník.