Catania 20. júla (TASR) - Najaktívnejšia sopka v Európe - sicílska Etna, ktorá už týždeň chrlí prúdy lávy ohrozujúce obývané oblasti pod vulkánom, dnes prinútila miestne úrady vyhlásiť stav pohotovosti.
Na vulkáne sa v noci nadnes vytvoril nový otvor vo výške približne 2600 metrov. Sicílske úrady však najviac trápi láva zo štyroch najnižšie položených dier v sopke, ktorá sa v súčasnosti nachádza len sedem kilometrov od mestečka Nicolosi.
Pohotovostné jednotky začali už tento týždeň so stavbou ochranných múrov a do akcie sú nasadené aj jednotky talianskeho námorníctva, ktoré využívajú helikoptéry na polievanie vriacej magmy studenou vodou.
Odborníci sa zhodujú na tom, že už vyše týždňa trvajúca zvýšená aktivita sopky indikuje, že tentokrát nejde o tradičné erupcie, pretože v pohybe je celý vulkán.
Miestne úrady tiež uviedli, že zvýšená aktivita sopky sa negatívne odrazí najmä na turizme. Etna je totiž obľúbeným zimným lyžiarskym strediskom. Odborníci z oblasti turizmu však predpokladajú, že magma je tak horúca, že je nepravdepodobné, aby sa na sopke usadil cez zimu nejaký sneh.
Zaujímavosťou však je, že mnohí turisti, ktorí v súčasnosti dovolenkujú na Sicílii, si chcú svoj pobyt kvôli potenciálnej erupcii sopky predĺžiť. V Nemecku zaznamenali mnohé cestovné kancelárie zvýšený záujem o pobyty a cesty do Catanie práve kvôli "vzrušujúcej hre prírody" na Etne.
Starosta Nicolosi Salvatore Moschetto sa domnieva, že láva môže mesto zasiahnuť už začiatkom budúceho týždňa. Láva naposledy ohrozovala Nicolosi s 5000 obyvateľmi v roku 1983.
Sicílske úrady už v stredu v popoludňajších hodinách preventívne evakuovali dve reštaurácie, v tesnej blízkosti ktorých sa zosunula láva. Táto evakuácia bola vôbec prvou od začiatku otrasov.
Prúd lávy v stredu prešiel aj vidieckou cestou. Posledné silné zemetrasenie dosiahlo 3,2 stupňa Richterovej stupnice. Ich celkový počet za uplynulé dni však prekročil číslo 3000.
Niektorí experti sa domnievajú, že výbušný potenciál Etny býva často podceňovaný. Mnohí odborníci zastávajú názor, že takýto zhluk otrasov na sopke nezaregistrovali už vyše desať rokov. Na základe historickej skúsenosti sa však domnievajú, že séria záchvevov často predchádza väčšiemu výbuchu.
Poslednú väčšiu erupciu Etny zaznamenali v roku 1992. Vulkán sa však zvykne zobúdzať v niekoľkomesačných časových intervaloch. Jeho svahy sú však neustále monitorované práve kvôli možným zemetraseniam, ktoré by mohli indikovať zvýšenú vulkanickú aktivitu.