SME

Otvárací deň summitu G8 v Janove sprevádzajú výtržnosti antiglobalistov

Janov 20. júla (TASR) - Dnešný otvárací deň summitu siedmich najvyspelejších štátov sveta a Ruska (G8) v talianskom Janove sprevádzali avizované demonštrácie ...

Janov 20. júla (TASR) - Dnešný otvárací deň summitu siedmich najvyspelejších štátov sveta a Ruska (G8) v talianskom Janove sprevádzali avizované demonštrácie antiglobalistov spojené s výtržnosťami, ktoré prinútili poriadkovú políciu použiť slzotvorný plyn a vodné delá.

V Janove sa zatiaľ ľahko zranili siedmi ľudia. V popoludňajších hodinám sa k svojim partnerom z Talianska, Francúzska, Nemecka, Japonska, Kanady, USA a Veľkej Británie pripojil aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý pricestoval z Moskvy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pápež Ján Pavol II. dnes v tejto súvislosti vyjadril presvedčenie, že najmocnejšie štáty sveta sa na summite zasadia o kultúrnu solidaritu, ktorá bude účinne riešiť problémy ľudstva, najmä oblasť životného prostredia, zachovanie mieru a odstraňovanie chudoby.

Janovská polícia počas dnešných výtržností zatkla 38 antiglobalistov. Siedmi ľudia, medzi ktorými sa nachádzali aj štyria príslušníci polovojenských síl talianskej polície, jeden policajt a fotoreportér, utrpeli ľahšie zranenia.

Zamaskovaní demonštranti hádzali na políciu dymovnice, rozbíjali okná vo výkladoch obchodov, podpaľovali nádoby na odpadky, prevracali autá a nákladné vozidlá. Ďalšia približne 200-členná skupina protestujúcich začala obliehať miestne väzenie, pričom rozbíjala okná a hádzala dovnútra zápalné bomby. Agentúra Reuters informovala o tom, že jeden policajt vystrelil do vzduchu, pretože sa ho dav pokúšal stiahnuť k zemi.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia bola preto v blízkosti tzv. červenej zóny prinútená použiť slzotvorný plyn a vodné delá. Červenú zónu, ktorá obklopuje dejisko rokovaní lídrov skupiny G8 - renesančný palác Palazzo Ducale, stráži približne 20.000 príslušníkov bezpečnostných síl.

Talianska polícia a armáda úplne uzavreli centrum Janova. V okolí červenej zóny vyrástli šesťmetrové barikády z betónu a ostnatého drôtu, posilnené ťažkými lodnými kontajnermi. V prístave hliadkujú príslušníci pobrežnej stráže a nad mestom krúžia vrtuľníky. Aj napriek prísnym bezpečnostným opatreniam sa však dnes podarilo skupine výtržníkov dostať cez bariéry a vstúpiť do červenej zóny, polícia ich však ihneď potom zadržala.

Ešte pred samotným otvorením summitu sa v Janove konali bilaterálne stretnutia, na ktorých sa stretol japonský premiér Džuničiro Koizumi so svojim kanadským partnerom Jeanom Chretienom.

SkryťVypnúť reklamu

Koizumi tiež krátko hovoril s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom, ktorého uistil, že sa bude pokúšať presvedčiť amerického prezidenta Georgea W. Busha, aby podporil protokol z Kjóta z roku 1997 o klimatických zmenách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 013
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 513
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 437
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 578
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 905
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 466
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 893
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 668
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Donald Trump.

Kalifornské mesto zažilo druhý deň nepokojov.


TASR
Ilustračné foto.

Informácie iránskych médií neobsahovali žiadne podrobnosti.


TASR
Ilustračná snímka.

Nadácia GHF je často kritizovaná.


TASR 1
Elon Musk a Donald Trump.

Prezident USA nemá záujem napraviť svoj vzťah s Muskom.


TASR 5

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Lukáš Kubiš v drese Unibet Tietema Rockets.

Z víťazstva sa tešil Svrčekov tímový kolega.


SkryťZatvoriť reklamu