Valletta 8. marca (TASR) - Na Malte sa dnes o 22.00 h SEČ skončilo referendum o vstupe krajiny do EÚ. Prvé výsledky ľudového hlasovania sa očakávajú v nedeľu ráno, keďže všetky hlasovacie lístky sa zrátavajú ručne vo volebnej centrále v metropole Valletta.
Zverejnenie tzv. exit polls nebolo plánované. Úrady účasť na hlasovaní označili za vysokú, čo je podľa analytikov výhodné pre tábor stúpencov EÚ. V polovici hlasovania odvolilo 47 percent z približne 280.000 oprávnených voličov. Referendum bolo nezáväzné a bez požiadavky na minimálnu účasť.
Malťania sú v otázke členstva v únii ostro rozdelení po straníckych líniách. Posledný prieskum verejnej mienky zverejnený dva týždne pred hlasovaním dával táboru priaznivcom členstva pohodlných 49 percent oproti 22 percentám odporcov. S viac ako 16 percentami nerozhodnutých však nemožno vylúčiť zvrat.
Vláda členstvo v EÚ označovala za prirodzený vývoj a poukazovala na prínosy vstupu do únie pre hospodárstvo krajiny. Opozičná Strana práce však varovala, že členstvo bude viesť k strate pracovných miest a negatívne ovplyvní suverenitu tradične neutrálneho ostrova v Stredozemnom mori.
Malta so 400.000 obyvateľmi je prvou z desiatich krajín pozvaných minulý rok do EÚ, ktorá referendum zorganizovala, čo zvyšuje dôležitosť a medzinárodný záujem o výsledok hlasovania. Maltské "nie" by totiž mohlo povzbudiť euroskeptikov v iných kandidátskych krajinách, osobitne po nedávnych vyhláseniach francúzskeho prezidenta, ktorý kritizoval kandidátske štáty za ich proamerický postoj v otázke irackej krízy.
Ďalšie referendum sa má 23. marca uskutočniť v Slovinsku, v apríli majú hlasovať Maďari, v máji Litovci a Slováci, v júni Poliaci a Česi, a v septembri Estónci a Lotyši. Prijatie nových krajín do EÚ je plánované na 1. mája 2004.
Malta, s rozlohou len 315 kilometrov štvorcových by sa po prijatí stala najmenšou krajinou EÚ, ktorou je teraz Luxembursko.