Kuvajt 8. marca (TASR) - Vojenskí pozorovatelia OSN na kuvajtsko-irackých hraniciach oznámili, že vzhľadom na možnú inváziu USA do Iraku dnes z bezpečnostných dôvodov začali presúvať civilných zamestnancov z demilitarizovanej zóny do metropoly Kuvajt.
"Robíme to so zreteľom na situáciu ako ochranné opatrenie pre ich bezpečnosť," vyhlásil Daldžít Bagga, hovorca Iracko-kuvajtskej pozorovateľskej misie OSN (UNIKOM).
Hovorca pre agentúru Reuters spresnil, že dnes začali časť z 230 civilných zamestnancov OSN presúvať z ubikácií v 200 kilometrov dlhej demilitarizovanej zóne, vytvorenej po celej dĺžke pozemných hraníc medzi oboma krajinami. Ďalší sa presunú v nedeľu. Všetkých 195 pozorovateľov UNIKOMu, ako aj 775-členné jednotky bangladéšskej vojenskej podpory zostanú na mieste.
Uplynulý týždeň OSN informovala o tom, že na viacerých miestach zóny objavili narušenie oplotenia. V rovnakom čase v oblasti zistili prítomnosť asi štyroch príslušníkov americkej námornej pechoty v civile. UNIKOM neskôr oznámila, že súkromná kuvajtská firma urobila v uplynulých dňoch v oplotení sedem nových otvorov. V oplotení zóny, ktorá zasahuje päť kilometrov do kuvajtského a desať kilometrov do irackého územia, momentálne existuje 19 brán širokých pre dva pruhy dopravy.
Aktivity okolo oplotenia vyvolali dohady, že ide o prípravy amerických jednotiek na inváziu do Iraku. Prípadný pozemný útok bude vedený z územia Kuvajtu, kde USA sústredia svoje jednotky. Štvrtinu územia krajiny popri hraniciach s Irakom nedávno vyhlásili za vojenskú zónu so zákazom vstupu pre civilistov.
Zástupcovia západných krajín v Kuvajte uviedli, že plot v prípade vojny na niekoľkých miestach strhnú, aby umožnili tankom a obrneným vozidlám preniknúť do Iraku.
Americkí a britskí predstavitelia odmietli tvrdenia o tom, že ofenzíva cez zónu by porušila jej demilitarizovaný štatút, pretože ju zriadili v roku 1991 v rámci dohôd o prímerí, ktoré ukončili vojnu v Perzskom zálive.
Diplomati vyhlásili, že členov UNIKOM by v prípade vojnového stavu z oblasti stiahli. V misii pôsobí niekoľko desiatok ruských, amerických, francúzskych, čínskych a britských vojenských pozorovateľov.