Paríž 8. marca (TASR) - Francúzsky prezident Jacques Chirac lobuje u svojich kolegov z iných krajín s cieľom presadiť zvolanie mimoriadneho summitu členov Bezpečnostnej rady OSN, na ktorom by sa mali štátnici pokúsiť o dosiahnutie kompromisu v otázke ďalšieho postupu voči Iraku. Dnes to oznámila Chiracova kancelária.
Elyzejský palác zároveň zopakoval výhrady Francúzska k americko-britskému návrhu novej rezolúcie, podľa ktorej by mal iracký prezident Saddám Husajn do 17. marca dokázať, že nemá zbrane hromadného ničenia. "Rezolúcia s ultimátom nie je prijateľná a preto nebude Francúzskom akceptovaná," uvádza sa vo vyhlásení prezidentskej kancelárie.
Na piatkovom zasadaní BR OSN šéf francúzskej diplomacie Dominique de Villepin odmietol myšlienku, aby bol Iraku na splnenie požiadaviek OSN stanovený konečný termín a navrhol vlastný plán: summit, ktorý by lídrom 15 krajín BR poskytol priestor na intenzívnu debatu o irackom odzbrojovaní.
Americký minister zahraničných vecí Colin Powell návrh francúzskeho kolegu odmietol s tým, že nevidí potrebu na usporiadanie takého summitu, keď kľúčové mocnosti vyjadrujú svoje postoje "otvorene a úprimne".
Francúzsko sa však myšlienky summitu nevzdalo a vedie horúčkovité zákulisné lobovanie. Elyzejský palác oznámil, že Chirac absolvoval konzultácie s niektorými lídrami a v najbližších dňoch sa plánuje skontaktovať s ďalšími. Francúzsky prezident v súvislosti so stretnutím na najvyššej úrovni zatiaľ získal pozitívne reakcie, oznámila Chiracova kancelária bez menovania konkrétnych krajín.
Francúzske MZV dnes oznámilo, že v rámci protivojnovej kampane má de Villepin absolvovať turné po Afrike, kde sa plánuje stretnúť s lídrami Angoly, Kamerunu a Guiney, ktoré sú nestálymi členmi BR OSN a ktoré sú zaraďované do tábora nerozhodnutých. De Villepin má z Paríža odcestovať v nedeľu neskoro večer, návrat je naplánovaný na utorok.
Africkí zástupcovia v BR podporili francúzsky postoj v panafrickej deklarácii na februárovom franko-africkom summite, ktorý sa konal v Paríži. Deklarácia vyzvala na posilnenie zbrojných inšpekcií v Iraku ako alternatívu voči vojne.
Zatiaľ však zostáva nejasné, či Afričania budú hlasovať proti rezolúcii.