Valletta 8. marca (TASR) - Európa veľmi pozorne sleduje referendum, v ktorom dnes obyvatelia ostrova Malta rozhodujú o vstupe do Európskej únie v roku 2004.
Malebný ostrov v Stredozemnom mori sa rozhodol usporiadať referendum ako prvý spomedzi desiatich kandidátskych štátov, ktoré by sa na budúci rok mali pripojiť k únii.
Hoci referendum na Malte bude právne nezáväzné a ústava ho nevyžaduje, na jeho výsledok s napätím čakajú Brusel, členské štáty únie i ostatní kandidáti - a všetci by uvítali kladný výsledok referenda.
Konzervatívna vláda sa zo všetkých síl snažila ovplyvniť Malťanov, aby hlasovali za vstup. Tvrdí, že s členstvom v EÚ sa ekonomická situácia ostrova zlepší a zlepší sa aj jeho bezpečnosť.
Opoziční socialisti naopak presvedčovali ostrovanov, že členstvo v únii by mohlo mať negatívny dopad na zamestnanosť, a že by mohlo Maltu pripraviť o jej charakteristické črty.
Predvolebné prieskumy naznačili, že Malťania tesnou väčšinou pripojenie k európskej pätnástke schvália. Vstup do EÚ plánuje podporiť asi 53 percent voličov, proti sa chce vysloviť asi 25 percent. Zvyšok zostáva nerozhodnutý.
Malta, ktorá má historicky bližšie k Afrike ako k Európe, je už štyri storočia tragickou križovatkou a štyri desaťročia nezávislým štátom.
I keď je nezávislosť kľúčovým prvkom psychiky Malťanov, ostrovania si uvedomujú, že v ére globalizácie potrebujú spojencov, tvrdí profesor Godfrey Baldacchino, sociológ tamojšej univerzity.
"Malta, ako malá krajina sa potrebuje pridať k bloku, aby prežila v ére globalizácie," presviedčal skeptikov maltský minister financií John Dali.
Skepticizmus však netrápi len Maltu, po celej Európe rastie skepsa voči rozšíreniu únie. Ostrá kritika, ktorú nedávno adresoval francúzsky prezident Jacques Chirac východoeurópskym štátom, lebo podporili americkú politiku voči Iraku, vyvoláva v menších krajinách obavy, že veľké štáty ako Nemecko a Francúzsko budú príliš zasahovať do ich záležitostí.
Ak ale Malťania odmietnu vstup do únie, bude to šok pre celú Európu. Podporia tak euroskeptikov v ostatných kandidátskych krajinách. Zatiaľ však nie sú známe žiadne predbežné výsledky.
Okrem referenda bude dnes takmer 300.000 oprávnených voličov na Malte hlasovať aj vo voľbách do tretiny regionálnych samospráv. Volebné miestnosti sa pre maltských voličov zatvoria o 22.00 h SEČ. Oficiálne výsledky referenda o vstupe do EÚ sa očakávajú v nedeľu popoludní.