Brusel 20. júla (TASR) - Rada ministrov Európskej únie dnes schválila smernicu o dočasnej ochrane utečencov v prípade ich masového prílevu počas mimoriadnych udalostí, akou bola pred dvoma rokmi napríklad vojna v Kosove.
Chránení utečenci budú mať v niektorej z krajín EÚ právo na prácu, ubytovanie, zdravotnú a sociálnu starostlivosť, ako aj podporu na živobytie a vzdelanie. Dočasná ochrana však neznamená, že prisťahovalci dostanú automaticky štatút utečenca. Ak sa rozhodnú požiadať o azyl, budú musieť podstúpiť riadnu azylovú procedúru.
Dočasná ochrana utečencov prichádzajúcich na územie EÚ z krízových oblastí bude platná jeden rok, s možnosťou automatického predĺženia o ďalšie dve šesťmesačné obdobia. Rada EÚ môže rozhodnúť ešte o ďalšom predĺžení, maximálne však môže dočasná ochrana trvať tri roky. Ak sa situácia v krajine pôvodu zlepší, môže Rada EÚ rozhodnúť o ukončení dočasnej ochrany.
"Ide o prvý právny a administratívny nástroj, ktorý umožní reagovať na masový prílev utečencov, ako tomu bolo v prípade kosovskej krízy v roku 1999," komentoval rozhodnutie Rady ministrov hovorca Európskej komisie Leonello Gabricci.
Smernica, ktorú dnes bez diskusie schválila Rada ministrov pre kontrolu rozpočtu, umožní EÚ poskytovať v prípade krízových situácii utečencom okamžitú ochranu, ktorá bude spolufinancovaná zo zdrojov Európskeho fondu pre utečencov. Členské štáty budú povinné konať na základe princípu solidarity.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed